Myndigheten förlänger förbudet: Högst tio personer får samlas
Förbudet mot offentliga sammankomster med fler än tio personer förlängs. Regionförvaltningsverkets nya beslut är i kraft till och med den 8 februari.
Här listas alla artiklar som publicerats det valda datumet. Bläddra bland de senaste datumen eller välj ett datum i kalendern för att se vilka artiklar som publicerades då.
Förbudet mot offentliga sammankomster med fler än tio personer förlängs. Regionförvaltningsverkets nya beslut är i kraft till och med den 8 februari.
På onsdagen bekräftades två nya coronafall i Närpes. I båda fallen härrör smittorna från utlandet. Ledande läkaren uppmanar folk att fortsättningsvis undvika utlandsresor.
Niina Ylikoski var den första Kasköbon som fick coronavaccin på torsdagen. Då inleddes vaccineringen för de anställda inom vården och äldreomsorgen i Kaskö.
Av de 17 nya coronafall som konstaterades i Vasa sjukvårdsdistrikt på torsdagen finns två i Närpes. De första nya fallen på snart en månad.
Svenska folkpartiet i Närpes har kompletterat sin kandidatlista med åtta namn. Två av dessa är nya i politiska sammanhang.
Att låta samföretaget Bottenhavets hälsa slippa hyran för sina 4 182 kvadratmeter strider mot lagen, anses i ett rättelseyrkande, med krav på att staden fattar ett nytt beslut och att en oberoende part fastställer hyran.
Sportkolumnen. Snö, kyla och en ”riktig” vinter. Det är många som ivrigt gått och väntat på det här. Nu är det äntligen dags för vintersporter.
Spadealers i Korsnäs, som främst bygger badtunnor, förstorar sin industrihall. Nu köper företaget också mera mark.
Sedan 2014 finns möjlighet att välja sin egen hälsostation bland alla hälsostationer i Finland. Det har många invånare i Kaskö gjort. De har bytt till Närpes eller Kristinestad på grund av att läkarsituationen tidigare varit dålig på stadens egen hälsovårdscentral.
Om mindre än ett år inleder nya vårdsamkommunen Österbottens välfärdsområde sin verksamhet. Men det är oklart om klienter fritt kommer att kunna välja hälsocentral.
Det gick lite snett då ett anbud om att få köpa en tomt i Kaskö förkastades. Nu blir det en ny omgång.
Under coronans år 2020 gör Kaskö hamn sitt bästa resultat sedan 10-talet.