Kristian Kuusela i målform när Tappara vann mot HPK
Hemmalaget Tappara tog hem de tre poängen efter seger mot HPK i FM-ligan Grundserien. 4-3 (0-1, 3-1, 1-1) slutade matchen på lördagen. Kristian Kuusela gjorde två mål, övriga mål för hemmalaget gjordes av Jere Karjalainen och Henrik Haapala, målen för HPK gjordes av Olli Maansaari, Eetu Tuulola och Niklas Friman. Resultaten i sista omgången innebär att Tappara slutar på tredje plats och HPK på tolfte plats. Tappara är därmed klart för slutspel och HPK tvingas kvala för att hålla sig kvar i FM-ligan Grundserien.
Texten är skriven av HSS Medias textrobot.
Regler för kommentarer
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m. Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.