Highsticks väg till seger mot KuRy hemma i division 2 herr i hockey blev allt annat än enkel. Först i förlängningen kunde Highsticks avgöra till 7-6 (3-1, 1-2, 2-3, 1-0) och ta bonuspoängen. Stor matchhjälte i förlängningen blev Pyry Joutsen som gjorde det avgörande målet.
Highsticks var starkast i första perioden. Laget vann perioden med 3-1.
KuRy hade greppet över spelet i andra perioden. Laget vann perioden med 1-2 och ställningen efter två perioder var 4-3.
4.01 in i tredje perioden nätade Highsticks Maxim Valkou på pass av Jens Östman och Lars Östman och ökade ledningen.
4.46 in i perioden slog Ville Perälä till framspelad av Antti Pöllänen och Tino Luoma och reducerade.
Efter 6.15 slog Linus Willman till framspelad av Maxim Valkou och Jens Östman och ökade ledningen för Highsticks.
Efter 10.15 nätade Tino Luoma på pass av Ville Perälä och Antti Pöllänen och reducerade åt KuRy.
Efter 12.28 gjorde Chris Mäkivaara mål framspelad av Juha-pekka Luukkainen och Miika Hakamäki och kvitterade för KuRy.
I förlängningen tog det 1.20 innan Highsticks avgjorde till 7-6. Matchvinnare för hemmalaget blev Pyry Joutsen, framspelad av Linus Willman och Patrik Sandberg.
Noterbart är att Highsticks Lars Östman hade fyra assists, Jens Östman stod för ett mål och tre assists och Maxim Valkou gjorde ett mål och spelade dessutom fram till tre mål.
Highsticks har en seger och fyra förluster och 22–33 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan KuRy har två vinster och tre förluster och 17–18 i målskillnad. Det här var Highsticks fjärde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också KuRys femte uddamålsförlust.
Resultaten i sista omgången innebär att Highsticks slutar på sjunde plats och KuRy på sjätte plats.
KuRy besegrade MIF hemma i division 2 herr i ishockey med 4-1 (0-1, 2-0, 2-0). Men mycket snack handlade om Oliver Sundström – som gjorde ett hattrick för KuRy. Antti Pöllänen gjorde också ett mål för segrarna, målet för MIF gjordes av Rasmus Björkgren.
KuRy har två segrar och tre förluster och 14–17 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan MIF har tre vinster och två förluster och 24–24 i målskillnad.
Det här betyder att KuRy är kvar på sjätte plats, och att MIF är klara seriesegrare
IFK Lepplax besegrade Highsticks borta i division 2 herr i hockey med 4-2 (2-1, 1-1, 1-0). Men snackisen var Joakim Lindqvist – som gjorde ett hattrick för IFK Lepplax. Riku Seppä gjorde också ett mål för segrarna, målen för Highsticks gjordes av Linus Willman och Lars Östman.
Segern var IFK Lepplax fjärde på de senaste fem matcherna.
Med en omgång kvar är Highsticks sist i serien, och IFK Lepplax är på tredje plats.
I nästa omgång har Highsticks KuRy hemma i Kristallen, söndag 26 februari 16.30. IFK Lepplax spelar borta mot IKK lördag 25 februari 17.00.
IFK Lepplax besegrade Highsticks hemma i division 2 herr i ishockey med 6-4 (2-2, 3-1, 1-1). Men mycket snack handlade om Ville Rajala – som gjorde ett hattrick för IFK Lepplax. Övriga mål för hemmalaget gjordes av Ilya Denisov, Joakim Lindqvist och Riku Seppä, målen för Highsticks gjordes av Jens Östman 2, Maxim Valkou och Linus Willman.
Därmed har IFK Lepplax vunnit fyra matcher i rad på hemmaplan.
IFK Lepplax har tre segrar och två förluster och 33–26 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Highsticks har en vinst och fyra förluster och 23–33 i målskillnad.
Med två omgångar kvar är IFK Lepplax på tredje plats i tabellen, medan Highsticks är på sjunde plats.
Lagen möts igen i Kristallen, söndag 19 februari 16.45.
IKK vann hemma mot Highsticks i division 2 herr i ishockey. Matchen på söndagen slutade 5-2 (2-0, 1-1, 2-1).
Segern var IKK:s fjärde på de senaste fem matcherna, och fjärde raka segern på hemmaplan.
IKK startade matchen bäst och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom mål av Casper Holmbäck och Jani Salmi.
Highsticks reducerade dock till 2-1 genom Linus Willman tidigt i andra perioden av perioden.
IKK gjorde 3-1 genom Matti Toskala efter 16.26.
IKK gjorde två snabba mål tidigt i tredje perioden och gick från 3-1 till 5-1, målen av Matias Kinnunen och Joni Laukkonen, vilket avgjorde matchen.
Maxim Valkou reducerade förvisso, men närmare än 5-2 kom inte Highsticks. IKK tog därmed en stabil seger.
Jani Salmi gjorde ett mål för IKK och två målgivande passningar, Matti Toskala stod för ett mål och två assists och Joni Laukkonen gjorde ett mål och spelade dessutom fram till två mål.
Det här betyder att IKK ligger kvar på andra plats i tabellen, och Highsticks sist, på sjunde plats.
IKK tar sig an Kraft i nästa match hemma lördag 18 februari 17.00. Highsticks möter samma dag 17.15 IFK Lepplax borta.
IKK besegrade Highsticks borta i division 2 herr i hockey med 12-7 (3-1, 6-3, 3-3). Men snackisen var Matti Toskala – som gjorde hela fyra mål.
Highsticks har två vinster och tre förluster och 25–32 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan IKK har tre vinster och två förluster och 27–18 i målskillnad.
I tabellen innebär det här att IKK nu ligger på andra plats. Highsticks är på sjunde och sista plats.
Lagen möts igen i Kruunupyy söndag 12 februari 17.00.
KuRy tog en stark seger mot APV borta i division 2 herr i hockey. I förlängningen kunde KuRy avgöra till 3-2 (1-1, 0-1, 1-0, 1-0) och ta bonuspoängen. Stor matchhjälte i förlängningen blev Juha-pekka Luukkainen som stod för det avgörande målet.
Första perioden var jämn. KuRy inledde bäst och tog ledningen genom Akseli Lehto efter 8.16, men APV kvitterade genom Arttu Sepponen efter 15.10.
APV gjorde också 2-1 efter 15.58 i andra perioden när Aatu Hoskari hittade rätt på pass av Markus Onnela och Valtteri Vainionpää.
1.03 in i tredje perioden nätade KuRys Mikko Männistö framspelad av Ville Perälä och kvitterade.
I förlängningen tog det 2.07 innan KuRy också avgjorde till 2-3. Stor matchhjälte blev Juha-pekka Luukkainen, framspelad av Chris Mäkivaara och Tomi Siekkinen.
Båda lagen har nu två vinster och tre förluster på de senaste fem matcherna, APV med 13–22 i målskillnad i målskillnad, och KuRy med 15–20 i målskillnad. Det här var APV:s tredje uddamålsförlust den här säsongen. Det var även KuRys fjärde uddamålsseger.
Det här betyder att APV är kvar på femte plats, och KuRy stannar på sjätte plats, i tabellen.
APV tar sig an MIF i nästa match borta fredag 17 februari 19.00. KuRy möter MIF hemma lördag 25 februari 17.00.
Ett måls övervikt avgjorde en målmässigt jämn match för APV, som vann borta mot KuRy med 4-3 (2-0, 2-0, 0-3) i division 2 herr i ishockey på fredagen.
I början av matchen var APV starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom mål av Arttu Sepponen och Markus Onnela.
APV gjorde två snabba mål tidigt i andra perioden och gick från 0-2 till 0-4, målen av Aleksi Sepponen och Oskari Isomäki. Det rycket avgjorde matchen.
Juuso Teini, Ville Niemi och Oliver Sundström reducerade tre gånger om och skapade riktig nerv, men närmare än 3-4 kom inte KuRy.
Arttu Sepponen gjorde ett mål för APV och två assist och Oskari Isomäki stod för ett mål och två assist.
KuRy har en vinst och fyra förluster och 15–29 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan APV har tre vinster och två förluster och 17–24 i målskillnad. Det här var KuRys fjärde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även APV:s sjätte uddamålsseger.
För tabellens utseende betyder det här att KuRy ligger på sjätte plats medan APV har femteplatsen.
Lördag 11 februari 16.00 möts lagen igen, med APV som hemmalag.
MIF vann mötet i division 2 herr i ishockey på bortaplan mot KuRy, med 4-1 (2-0, 1-0, 1-1).
Segern var MIF:s sjunde på de senaste åtta matcherna.
I början av matchen var MIF starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom två snabba mål i slutet av perioden av Marcus Wik och Mika Halava. Efter 19.33 i andra perioden nätade Tuomas Välirinne, framspelad av Mika Halava och Simon Nässlin och gjorde 0-3. Med 01.18 kvar i perioden i tredje perioden ökade MIF på till 0-4 genom Oscar Kurtén.
Juha-pekka Luukkainen reducerade förvisso, men närmare än 1-4 kom inte KuRy. MIF tog därmed en stabil seger.
Tuomas Välirinne gjorde ett mål för MIF och spelade dessutom fram till två mål.
Med fyra omgångar kvar är KuRy på femte plats i tabellen, och MIF leder serien.
I nästa omgång har KuRy APV hemma i Kurikka, fredag 10 februari 19.15. MIF spelar borta mot Kraft lördag 11 februari 16.00.