Det var två topplag som möttes i FM-ligan herr i ishockey på fredagen. Och det slutade med seger för bortalaget Ilves, som besegrade Tappara med 4-3 (1-0, 3-2, 0-1).
Segern var Ilves sjätte på de senaste sju matcherna.
Ilves tog ledningen efter 16.53, genom Balazs Sebok framspelad av Lester Lancaster och Tommi Tikka. Ilves ökade ledningen till 0-3 genom Jani Nyman efter 1.13 i andra perioden.
Tappara reducerade dock till 1-3 genom Waltteri Merelä tidigt i perioden.
Efter 4.50 ökade Ilves på till 1-4 genom Joona Ikonen.
Tappara gjorde 2-4 genom Niko Ojamäki efter 7.58. Efter 16.16 i tredje perioden reducerade Tappara på nytt genom Marcus Davidsson framspelad av Valtteri Kemiläinen och Jonathan Davidsson. Det fastställde slutresultatet till 3-4.
Tapparas Valtteri Kemiläinen hade tre assists.
Tappara har tre vinster och två förluster på de senaste fem matcherna. Det här var Tapparas sjätte uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Ilves sjunde uddamålsseger.
Tappara stannar därmed på tredje plats, och Ilves på andra plats, i tabellen.
Lördag 28 januari möter Tappara Kärpät borta 16.00 och Ilves möter Ässät borta 17.00.
Efter seger på bortaplan med 3-0 (1-0, 1-0, 1-0) har Tappara nu avgjort matchserien mot KooKoo i Finland Kvartsfinal herr i ishockey. Därmed vann Tappara med 4-0 i matcher.
Tappara tog ledningen efter 13.16, genom Jori Lehterä framspelad av Valtteri Kemiläinen och Veli-Matti Vittasmäki. Efter 1.59 i andra perioden slog Marcus Davidsson till, på pass av Petteri Puhakka och Jonathan Davidsson och gjorde 0-2. Till slut kom också 0-3 genom Jori Lehterä som ökade Tapparas ledning efter 18.13 i tredje perioden. 0-3-målet blev matchens sista.
Ilves har tagit greppet mot Ässät i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på bortaplan med 4-1 (1-1, 1-0, 2-0). Därmed leder Ilves matchserien med 3-1, och behöver bara en seger till för att ta sig till semifinal.
Första perioden var jämn. Ilves inledde bäst och tog ledningen tidigt genom Balazs Sebok efter 3.17, men Ässät kvitterade genom Lenni Hämeenaho bara 35 sekunder senare. Efter 9.58 i andra perioden slog Jarno Koskiranta till, på pass av Santeri Virtanen och Eetu Päkkilä och gav Ilves ledningen. I tredje perioden gjorde Ilves 1-3 efter 12.56 genom Eemeli Suomi. Och med bara 1.40 kvar satte Jarno Koskiranta 1-4.
Jarno Koskiranta gjorde två mål för Ilves och spelade fram till ett mål.
Söndag 26 mars 17.00 möts lagen igen, med Ilves som hemmalag.
Ilves har tagit kommandot mot Ässät i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter vinst på hemmaplan med 4-1 (3-0, 0-1, 1-0). Ilves har greppet om matchserien, och leder med 2-1.
Ilves spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 3-0 genom mål av Joona Ikonen, Jyrki Jokipakka och Filip Westerlund. Efter 15.19 i andra perioden nätade Jesse Joensuu, på pass av Derek Barach och Nikolas Matinpalo och reducerade åt Ässät. 15.24 in i tredje perioden slog Joona Ikonen till ännu en gång framspelad av Lester Lancaster och Matias Mäntykivi och ökade ledningen för Ilves. 4-1-målet blev matchens sista.
Noterbart är att Ilves Matias Mäntykivi hade tre assists.
Lagen möts igen i Isomäki Arena fredag 24 mars 18.30.
Tappara är med stormsteg på väg mot seger mot KooKoo i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på hemmaplan med 2-1 (1-1, 0-0, 0-0, 1-0) efter förlängning. Därmed leder Tappara matchserien med 3-0, och behöver bara en seger till för att ta sig till semifinal.
Marcus Davidsson stod för Tapparas avgörande mål 11.09 in i förlängningen.
Första perioden var jämn. KooKoo inledde bäst och tog ledningen tidigt genom Kasperi Ojantakanen efter bara 47 sekunder, men Tappara kvitterade genom Veli-Matti Vittasmäki efter 4.56.
Andra perioden blev mållös. Tredje perioden slutade mållös, och matchen fortsatte till förlängning. I förlängningen tog det 11.09 innan Tappara också avgjorde till 2-1. Stor matchhjälte blev Marcus Davidsson, framspelad av Jonathan Davidsson och Ben Thomas.
De båda lagen möts igen fredag 24 mars 18.30, i Lumon Areena.
Tappara har övertaget mot KooKoo i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på bortaplan med 6-1 (2-0, 3-0, 1-1). Därmed leder Tappara matchserien med 2-0.
I början av matchen var Tappara starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom två snabba mål i mitten av perioden av Anton Levtchi och Waltteri Merelä. Tappara stod därefter för tre raka mål i andra perioden när laget gick från 0-2 till 0-5 på bara 9.07. Tappara ökade ledningen till 0-6, återigen genom Niko Ojamäki efter 5.02 i tredje perioden.
Heikki Liedes reducerade förvisso, men närmare än 1-6 kom inte KooKoo. Tappara tog därmed en stabil seger.
Niko Ojamäki gjorde två mål för Tappara och två assist och Jori Lehterä stod för ett mål och två assist.
Lagen möts igen i Nokia Arena, tisdag 21 mars 18.30.
Ässät utjämnade matchserien mot Ilves i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på hemmaplan med 5-2 (1-1, 1-1, 3-0). Därmed står det nu 1-1 i matchserien.
Första perioden var jämn. Ässät inledde bäst och tog ledningen genom Roope Talaja efter 10.01, men Ilves kvitterade genom Matias Mäntykivi bara en minut senare. Ässät tog ledningen på nytt genom Niklas Appelgren efter 3.51 i andra perioden.
Efter 5.48 av perioden kunde Petri Kontiola kvittera till 2-2 för Ilves. Ässät spelade bra i tredje perioden och gick från 2-2 till 5-2 genom två mål av Joachim Rohdin och ett mål av Aleksi Heimosalmi och avgjorde matchen. Det sista målet kom med 01.06 kvar att spela.
Ässäts Derek Barach hade tre assists och Joachim Rohdin stod för två mål och ett assist.
De båda lagen möts igen onsdag 22 mars 18.30, i Nokia Arena.
Ilves har tagit greppet mot Ässät i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på hemmaplan med 5-1 (2-0, 1-0, 2-1) i första matchen.
Ilves startade matchen bäst och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom mål av Aku Räty och Dominik Masin. Efter 1.20 i andra perioden slog Eemeli Suomi till, på pass av Balazs Sebok och Otto Latvala och gjorde 3-0. Ilves gjorde två snabba mål tidigt i tredje perioden och gick från 3-0 till 5-0, målen av Santeri Virtanen och Eemeli Suomi, vilket avgjorde matchen.
Joachim Rohdin reducerade förvisso, men närmare än 5-1 kom inte Ässät. Ilves tog därmed en stabil seger.
Måndag 20 mars 18.30 möts lagen igen, med Ässät som hemmalag.
Tappara har tagit greppet om matchserien mot KooKoo i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på hemmaplan med 4-0 (1-0, 1-0, 2-0) i första matchen.
Tappara startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara 3.35 slog Jori Lehterä till på pass av Valtteri Kemiläinen och Mikael Seppälä. Efter 10.41 i andra perioden slog Veli-Matti Savinainen till, på pass av Jori Lehterä och Valtteri Kemiläinen och gjorde 2-0. Tappara fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 4-0. Målen i sista perioden gjordes av Niko Ojamäki och Jori Lehterä.
Noterbart är att Tapparas Jori Lehterä stod för två mål och ett assist.
Lagen möts igen i Lumon Areena, måndag 20 mars 18.30.
5-3 (1-0, 2-1, 2-2) hemma mot Ilves räcker. Nu är seriesegern i FM-ligan herr i ishockey klar för Tappara. Ilves ligger på andra plats i tabellen.
Segern var Tapparas fjärde på de senaste fem matcherna.
Tappara började bäst och gjorde 1-0 redan i matchupptakten. Efter bara 3.39 slog Jonathan Davidsson till assisterad av Marcus Davidsson och Maxim Matushkin.
Tappara gjorde 2-0 genom Niko Ojamäki efter 1.35 i andra perioden.
Ilves reducerade dock till 2-1 genom Henrik Haapala efter 12.32 av perioden.
Tappara utökade ledningen igen genom Maxim Matushkin efter 17.28.
Tappara startade också tredje perioden bäst. Laget gick från 3-1 till 4-1. Men Ilves svarade och gjorde 4-2.
Därefter var det dock Tappara som avgjorde. Laget gjorde 5-2 med 13 minuter kvar att spela genom Waltteri Merelä på pass av Jori Lehterä. Ilves hann få in en reducering till, och slutresultatet blev 5-3.
Lester Lancaster gjorde ett mål för Ilves och två assist.
Båda lagen har nu fyra segrar och en förlust på de senaste fem matcherna, Tappara med 16–12 och Ilves med 22–10 i målskillnad.