S-Kiekko fortsätter starkt i Finlandsserien herr i hockey. När laget mötte LeKi hemma i Seinäjoki på söndagen kom ännu en seger. Laget vann med 7-4 (2-2, 3-1, 2-1). I och med detta har S-Kiekko fyra segrar i rad.
I första perioden fortsatte lagen att följas åt. Perioden slutade 2-2 och resultatet var 2-2 efter en perioders spel.
S-Kiekko var starkast i andra perioden. Laget vann perioden med 3-1 och ställningen efter två perioder var 5-3.
S-Kiekko ökade ledningen till 7-3, återigen genom Jesper Peltola efter 2.58 i tredje perioden.
Saku Aavajoki reducerade förvisso, men närmare än 7-4 kom inte LeKi. S-Kiekko tog därmed en stabil seger.
Noterbart är att S-Kiekkos Jesper Peltola gjorde tre mål.
S-Kiekko har fyra segrar och en förlust på de senaste fem matcherna, medan LeKi har fyra vinster och en förlust.
S-Kiekkos nya tabellposition är åttonde plats, medan LeKi är på andra plats.
Nästa motstånd för S-Kiekko är Haukat. Lagen möts lördag 14 januari 17.00 i Seinäjoki. LeKi tar sig an HCIK hemma fredag 13 januari 18.30.
Titaanit vann mötet med LeKi hemma med 3-1 (1-1, 2-0, 0-0) på söndagen i Finlandsserien herr i ishockey.
Segern var Titaanits sjätte på de senaste sju matcherna.
Första perioden var jämn. LeKi inledde bäst och tog ledningen tidigt genom Jere Koskinen efter 3.57, men Titaanit kvitterade genom Vili-Valtteri Kolsi efter 17.02.
Titaanit startade andra perioden bäst och gick från 1-1 till 3-1 genom mål av Veeti Kaplas och Vili-Valtteri Kolsi.
Tredje perioden blev mållös, och Titaanit höll i sin 3-1-ledning och vann.
Resultaten i sista omgången innebär att Titaanit slutar på tionde plats och LeKi på femte plats.
JHT är svårslaget i Finlandsserien herr i ishockey. Mot LeKi borta i Lempäälä på lördagen blev det seger igen. Laget vann med 5-2 (2-0, 0-1, 3-1) och har nu sex segrar i rad.
I början av matchen var JHT starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom mål av Tatu Pulkkinen och Iiro Hietakangas.
Efter 2.59 i andra perioden slog Tuomas Tiitinen till, på pass av Oliver Etula och Aleksi Tiala och reducerade åt LeKi.
1.12 in i tredje perioden nätade JHT:s Ville Kivimäki på pass av Stevie O'connor och Sebastian Martti och ökade ledningen.
9.25 in i perioden slog Niklas Saha till framspelad av Onni Järvinen och reducerade. Fler mål än så blev det inte för LeKi.
Efter 10.41 nätade Petri Priuska framspelad av Tatu Pulkkinen och Stevie O'connor och ökade ledningen för JHT.
Laget punkterade matchen med ett 2-5-mål med 02.00 kvar att spela genom Jarno Palola assisterad av Niko Himmanen. 2-5-målet blev matchens sista.
Med en omgång kvar är LeKi på femte plats i tabellen, och JHT är på andra plats.
Söndag 5 mars möter LeKi Titaanit borta 17.00 och JHT möter Haukat borta 16.20.
Det blev Raahe-K som gick segrande ur mötet med S-Kiekko i Finlandsserien herr i ishockey på hemmaplan, med 6-2 (2-1, 3-1, 1-0).
Första perioden var jämn. S-Kiekko inledde bäst och tog ledningen genom Petri Viitamäki efter 8.54, men Raahe-K kvitterade genom Jarkko Heikkilä. Och Raahe-K hann också ta ledningen, genom Joona Kiviniemi.
Raahe-K tog kommandot i andra perioden. Laget inledde målskyttet efter 7.44 genom Joona Kiviniemi, och gick upp till 4-1 innan S-Kiekko svarade.
5-2 blev det till slut för Raahe-K.
Laget punkterade matchen med ett 6-2-mål med 1.16 kvar att spela genom Toni Nurminen framspelad av Sami Salmela och Teemu Vääräkoski. Därmed hade Raahe-K vänt matchen. Det fastställde slutresultatet till 6-2.
Noterbart är att Joona Kiviniemi gjorde två mål för Raahe-K och spelade dessutom fram till ett mål.
Raahe-K har tre segrar och två förluster och 19–19 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan S-Kiekko har en vinst och fyra förluster och 12–25 i målskillnad.
Serien är nu färdigspelad. Raahe-K slutar på fjärde plats, och S-Kiekko på nionde plats.
Det blev en riktigt tajt match när S-Kiekko tog emot HCIK i Finlandsserien herr i ishockey. Matchen avgjordes först i förlängningen där hemmalaget var starkast, och segerresultatet blev därmed 4-3 (1-1, 1-1, 1-1, 1-0). Matchhjälte blev Nathan Balkwill, som gjorde det avgörande målet i förlängningen.
Första perioden var jämn. HCIK inledde bäst och tog ledningen genom Joonas Kangaskolkka efter 5.44, men S-Kiekko kvitterade genom Arttu Rantala efter 10.30.
S-Kiekko gjorde 2-1 genom Tuukka Sironen efter 6.19 i andra perioden.
HCIK gjorde 2-2 genom Veeti Mäkilä med 2.8 kvar att spela av perioden.
S-Kiekko tog ledningen på nytt genom Jesper Peltola efter 6.14 i tredje perioden.
HCIK gjorde 3-3 genom Mikke Laurila efter 13.11 av matchen.
I förlängningen tog det 1.20 innan S-Kiekko avgjorde till 4-3. Matchvinnare för hemmalaget blev Nathan Balkwill, på pass av Eppu Oksanen.
S-Kiekkos Eppu Oksanen hade tre assists.
S-Kiekko har två segrar och tre förluster och 17–22 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan HCIK har en vinst och fyra förluster och 12–17 i målskillnad. Det här var S-Kiekkos åttonde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också HCIK:s tionde uddamålsförlust.
Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, S-Kiekko på nionde plats och HCIK på åttonde plats.
I nästa match, lördag 4 mars, har S-Kiekko Raahe-K borta i Brahestad ishall 16.00, medan HCIK spelar hemma mot Hunters 17.10.
Ett sent mål avgjorde en målmässigt jämn match för LeKi hemma mot Muik i Finlandsserien herr i ishockey på lördagen. Segermålet för LeKi stod Saku Aavajoki för 17.28 in i tredje perioden. Matchen slutade 3-2 (1-1, 0-1, 2-0).
Muik kvitterade till 1-1 snabbt. Efter 5.02 gjorde Ricards Benislavskis mål på pass av Oliwer Stensson och Carl-axel Brasken.
Muik gjorde också 1-2 efter 9.59 i andra perioden när Ricards Benislavskis hittade rätt ännu en gång på pass av Carl-axel Brasken och Oliwer Stensson.
6.36 in i tredje perioden slog Juho Painilainen till framspelad av Jesse Hurme och Waltteri Selimgerei och kvitterade.
Efter 17.28 nätade Saku Aavajoki framspelad av Niklas Saha och Waltteri Selimgerei och avgjorde matchen.
Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, LeKi med 18–25 och Muik med 23–20 i målskillnad. Det här var LeKis nionde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Muiks sjunde uddamålsförlust.
LeKi ligger på tredje plats i tabellen efter matchen, medan Muik ligger på elfte plats.
I nästa match, lördag 4 mars, har LeKi JHT hemma i Lempäälä 17.00, medan Muik spelar hemma mot Virkiä 16.00.
Muik vann mötet i Finlandsserien herr i hockey på hemmaplan mot S-Kiekko, med 3-1 (2-1, 0-0, 1-0).
Muik tog ledningen efter 13.49, genom Eddie Björkskog framspelad av Joel Nyqvist och Jonatan Pajala.
S-Kiekko kvitterade till 1-1 efter 19.49, när Tuukka Sironen hittade rätt assisterad av Elias Märijärvi och Jesper Peltola.
Muik tog ledningen på nytt alldeles i slutsekunderna av första perioden när Oliwer Stensson hittade rätt.
Andra perioden blev mållös.
Laget punkterade matchen med ett 3-1-mål med 15 sekunder kvar att spela genom Carl-axel Brasken på pass av Oliwer Stensson. Det fastställde slutresultatet till 3-1.
Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, Muik med 22–22 och S-Kiekko med 17–21 i målskillnad.
Med två omgångar kvar är Muik på tionde plats i tabellen, medan S-Kiekko är på nionde plats.
Nästa motstånd för Muik är LeKi. S-Kiekko tar sig an HCIK hemma. Båda matcherna spelas lördag 25 februari 17.00.
LeKi tog till slut hem segern mot Haukat i matchen borta i Träskända på fredagen. Segermålet för LeKi stod Waltteri Selimgerei för 18.29 in i tredje perioden. Matchen i Finlandsserien herr i hockey slutade 4-5 (3-0, 1-1, 0-4).
Haukat spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 3-0 genom mål av Vertti Sieppi, Nikita Puzakov och Jussi-pekka Jokinen.
LeKi reducerade dock till 3-1 genom Eemil Salonen efter 12.13 av perioden.
Efter 17.32 i andra perioden ökade Haukat på till 4-1, på nytt genom Nikita Puzakov.
LeKi vände på dock matchen när laget gjorde fyra raka mål och gick från 4-1 till 4-5 i tredje perioden. 4-4-målet kom med bara 02.37 kvar att spela. Och med 01.31 kvar kom också 4-5.
Jesse Hurme gjorde ett mål för LeKi och två assist.
Haukat har tre vinster och två förluster och 20–22 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan LeKi har två vinster och tre förluster och 20–24 i målskillnad. Det här var Haukats åttonde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även LeKis åttonde uddamålsseger.
LeKis nya tabellposition är femte plats, medan Haukat är på sjunde plats.
I nästa omgång har Haukat Pyry hemma i Träskända, lördag 4 mars 19.20. LeKi spelar hemma mot Muik lördag 25 februari 17.00.
Virkiä vann mötet med LeKi borta med 5-3 (1-1, 1-0, 3-2) på lördagen i Finlandsserien herr i ishockey.
Första perioden var jämn. LeKi inledde bäst och tog ledningen genom Jesse Hurme efter 11.10, men Virkiä kvitterade genom Wiljami Myllylä i slutet av perioden.
Virkiä gjorde också 1-2 efter 8.47 i andra perioden när Joel Sund hittade rätt på pass av Matias Kangaskoski och Joshua Kossila.
Även i tredje perioden var det Virkiä som var starkast. Laget vann perioden med 2-3 och matchen med 5-3.
LeKi har en vinst och fyra förluster och 16–22 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Virkiä har två vinster och tre förluster och 12–16 i målskillnad.
Med fyra omgångar kvar är LeKi på femte plats i tabellen, och Virkiä är på sjätte plats.
LeKi tar sig an Haukat i nästa match borta fredag 24 februari 18.50. Virkiä möter Haukat borta söndag 19 februari 16.20.
JHT vann mötet med S-Kiekko hemma med 8-4 (4-1, 3-1, 1-2) på lördagen i Finlandsserien herr i hockey.
JHT tog kommandot i första perioden. Laget inledde målskyttet efter 2.23 genom Tomi Gronoff, och gick upp till 3-0 innan S-Kiekko svarade.
I periodpausen hade JHT ledningen med 4-1.
JHT var starkast i även i andra perioden. Laget vann perioden med 3-1 och ställningen efter två perioder var 7-2.
S-Kiekko hade greppet över spelet i tredje perioden. Laget vann perioden med 1-2 men JHT kunde hålla undan och vinna matchen med 8-4.
JHT:s Akseli Kyttälä stod för två mål och tre assists, Jani Nurkkala gjorde ett mål och två målgivande passningar, Teemu-Petteri Lappalainen gjorde två mål och spelade dessutom fram till ett mål och Stevie O'connor gjorde ett mål och spelade dessutom fram till två mål.
Båda lagen har nu tre segrar och två förluster på de senaste fem matcherna, JHT med 23–18 och S-Kiekko med 19–20 i målskillnad.
Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, JHT på andra plats och S-Kiekko på nionde plats.
Söndag 19 februari 16.00 spelar JHT hemma mot HCIK. S-Kiekko möter Muik borta i Komarov Arena fredag 24 februari 19.00.
Det blev Pyry som vann matchen borta mot S-Kiekko i Finlandsserien herr i hockey på fredagen. 1-5 (1-2, 0-2, 0-1) slutade matchen.
Segern var Pyrys åttonde på de senaste nio matcherna, och femte raka segern på bortaplan.
Pyry tog ledningen efter 4.18, genom Tuukka Mäntymäki på pass av Valtteri Välimäki och Jesse Lassila.
S-Kiekko kvitterade till 1-1 snabbt. Efter 5.24 slog Valtteri Vana till framspelad av Janne Mäkiaho och Arttu Niemi.
Pyry tog ledningen på nytt efter 19.32, när Niko Lamminsivu hittade rätt assisterad av Jesse Kalliosalo och Niko Kuivaniemi.
Pyry startade andra perioden bäst och gick från 1-2 till 1-4 genom två snabba mål tidigt i perioden av Jesse Kalliosalo och Saku Hautamäki.
7.38 in i tredje perioden nätade Pyrys Saku Hautamäki på nytt på pass av Valtteri Mäkiviinikka och Lassi Korpela och ökade ledningen. 1-5-målet blev matchens sista.
Båda lagen har nu fyra vinster en förlust på de senaste fem matcherna, S-Kiekko med 19–15 och Pyry med 21–12 i målskillnad.
Med fyra omgångar kvar är S-Kiekko på nionde plats i tabellen, medan Pyry leder serien.
S-Kiekko tar sig an JHT i nästa match borta lördag 18 februari 16.00. Pyry möter Titaanit borta söndag 19 februari 17.00.