HIFK toppar tabellen efter seger mot Ässät

HIFK är ny serieledare i FM-ligan, A-juniorer, grundserie herr i ishockey efter vändning och bortaseger med 2-1 (1-0, 0-1, 1-0) mot Ässät. HIFK leder serien två poäng före KooKoo som dock har en match mindre spelad. Ässät ligger på femte plats i tabellen.

Segermålet för HIFK stod Tuomas Uronen för 14.41 in i tredje perioden.

Segern var HIFK:s fjärde på de senaste fem matcherna.

HIFK tog ledningen efter 13.31, genom Aatu Laakso. Efter 8.48 i andra perioden slog Jesperi Kaukonen till, på pass av Verneri Hellman och Veeti Huumo och kvitterade för Ässät. 14.41 in i tredje perioden nätade HIFK:s Tuomas Uronen framspelad av Anton Kyynäräinen och Aatu Laakso och avgjorde matchen. Det fastställde slutresultatet till 1-2.

Ässät har två vinster och tre förluster på de senaste fem matcherna. Det här var Ässäts tredje uddamålsförlust den här säsongen. Det var även HIFK:s fjärde uddamålsseger.

I nästa match möter Ässät Ilves borta på lördag 5 november 12.30. HIFK möter TPS fredag 4 november 18.30 hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

FM-ligan, A-juniorer, grundserie

# Lag S MS P
1 Tappara 19 73 46
2 HIFK 19 34 45
3 KooKoo 19 39 41
4 TPS 19 30 38
5 Lukko 19 35 37
6 Kärpät 19 23 37
7 JYP 19 18 37
8 KalPa 19 30 36
9 Ässät 19 16 36
10 Pelicans 19 18 35
11 SaiPa 19 -1 31
12 Jukurit 19 -1 28
13 Ilves 19 2 26
14 HPK 19 -5 25
15 Sport 19 -16 25
16 RoKi 19 -55 14
17 Tuto Hockey 19 -47 11
18 KooVee 19 -57 11
19 K-Vantaa 19 -75 7
20 K-Kissat 19 -61 4

Relaterade artiklar

Lukko avgjorde i förlängningen mot HIFK

Matchen mellan hemmalaget HIFK och gästande Lukko i FM-ligan, A-juniorer, grundserie herr i ishockey var lika efter full tid. Först i förlängningen kunde Lukko avgöra till 3-2 (2-0, 0-0, 0-2, 1-0). Jeremi Tammela blev matchhjälte för Lukko med sitt mål i förlängningen.

Segern var Lukkos sjunde på de senaste nio matcherna.

I början av matchen var Lukko starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom mål av Lenni Hämäläinen och Juuso Aaltonen.

Andra perioden blev mållös. 9.36 in i tredje perioden nätade HIFK:s Julius Kokko på pass av Valtteri Siikala och Miro Heikkilä och reducerade.

Efter 10.58 slog Valtteri Siikala till framspelad av Joona Lehmus och Emil Saarinen och kvitterade för HIFK.

I förlängningen tog det 2.10 innan Lukko avgjorde till 2-3. Matchvinnare för bortalaget blev Jeremi Tammela, på pass av Onni Korkka och Elmeri Hällfors.

HIFK har tre vinster och två förluster på de senaste fem matcherna. Det här var HIFK:s andra uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Lukkos andra uddamålsseger.

Resultaten i sista omgången betyder att HIFK slutar på andra plats i tabellen, och Lukko på femte plats.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Seger för HIFK i toppmötet med KooKoo

HIFK tog en tung seger på hemmaplan mot KooKoo i toppmötet i FM-ligan, A-juniorer, grundserie herr i hockey på fredagen. Matchen slutade 4-3 (3-0, 0-2, 1-1).

Med en omgång kvar är HIFK i serieledning, medan KooKoo är på tredje plats. En poäng skiljer lagen åt.

Segermålet för HIFK stod Tuomas Uronen för 15.45 in i tredje perioden.

Segern var HIFK:s sjätte på de senaste sju matcherna.

HIFK spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 3-0 genom mål av Oskar Komarov, Joona Lehmus och Kasper Lundell. KooKoo reducerade dock till både 3-1 och 3-2 genom Vili Kukkola och Mikko Piikki, det sista med 04.07 kvar att spela i andra perioden. 5.49 in i tredje perioden nätade KooKoos Ossi-petteri Jaakola på pass av Akseli Mäkinen och kvitterade.

15.45 in i perioden slog Tuomas Uronen till framspelad av Kasper Lundell och avgjorde matchen.

HIFK har fyra segrar och en förlust på de senaste fem matcherna, medan KooKoo har tre vinster och två förluster. Det här var HIFK:s femte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också KooKoos tredje uddamålsförlust.

Lördag 19 november möter HIFK Lukko hemma 18.30 och KooKoo möter Pelicans borta 16.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Ässät avgjorde i straffläggningen hemma mot TPS

Det blev en riktigt tajt match när Ässät tog emot TPS i FM-ligan, A-juniorer, grundserie herr i ishockey. Matchen avgjordes först efter straffar, där hemmalaget var starkast, och slutresultatet blev därmed 5-4 (1-0, 2-2, 1-2, 0-0, 1-0). Manu Mäkelä blev hjälte i straffläggningen.

Ässät tog ledningen efter 15.00, genom Eero Niemi framspelad av Valtteri Karnaranta och Joni Loukkojärvi. Efter 4.46 i andra perioden slog Viljami Marjala till, framspelad av Väinö Sirkiä och Eetu Koivunen och kvitterade för TPS.

Ässäts Valtteri Viirret gjorde 2-1 efter 10.28 på pass av Miska Vilppola och Patrik Juhola.

TPS:s Toivo Laaksonen gjorde 2-2 efter 14.19.

Ässäts Aaro Kautto gjorde 3-2 efter 17.33 framspelad av Valtteri Viirret och Patrik Juhola.

37 sekunder in i tredje perioden slog Viljami Marjala till ännu en gång framspelad av Aron Kiviharju och Väinö Sirkiä och kvitterade.

11.39 in i perioden nätade Ässäts Eero Niemi på nytt på pass av Kalle Myllymaa och Valtteri Karnaranta och gav laget ledningen.

Efter 16.57 slog Oliver Vaahtoranta till framspelad av Eemeli Saari och Väinö Sirkiä och kvitterade för TPS.

I straffläggningen var det Ässät som avgjorde till 5-4. Den avgörande straffen stod Manu Mäkelä för.

TPS:s Väinö Sirkiä hade tre assists.

Ässät har två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, medan TPS har tre vinster och två förluster.

I tabellen innebär det här att Ässät nu ligger på femte plats. TPS är på fjärde plats.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Lukko utklassade Ässät på hemmaplan

Lukko dominerade stort när laget vann på hemmaplan mot Ässät i FM-ligan, A-juniorer, grundserie herr i ishockey med hela 8-1 (3-0, 1-0, 4-1).

Segern var Lukkos sjätte på de senaste sju matcherna.

Matchen var länge mållös. Lukko ryckte åt sig ledningen med 3-0 genom tre snabba mål på 2.49 i slutet av perioden av Daniil Trakht, Miro Järvenpää och Juuso Aaltonen. Det var bara början för Lukko. Efter 3.53 i andra perioden nätade Aleksi Käyrä, och gjorde 4-0. Lukko hade övertaget även i tredje perioden. Laget gick upp till 5-0 innan Ässät reducerade.

Därefter handlade dock allt om Lukko och till slut blev det en storseger, slutresultatet skrevs till 8-1.

Noterbart är att Lukkos Juuso Aaltonen stod för tre mål och ett assist, Jeremi Tammela hade tre assists, Elmeri Hällfors gjorde ett mål och spelade dessutom fram till två mål, Daniil Trakht gjorde ett mål och totalt tre poäng och Miro Järvenpää gjorde ett mål och totalt tre poäng.

Lukko har fyra segrar och en förlust på de senaste fem matcherna, medan Ässät har två vinster och tre förluster.

För Lukko gör resultatet att laget nu ligger på femte plats i tabellen, medan Ässät är på sjätte plats.

Lukko möter Pelicans i nästa match hemma fredag 18 november 18.00. Ässät möter samma dag TPS hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Ilves föll efter dålig start mot Ässät

Ässät tog greppet om bortamatchen mot Ilves i FM-ligan, A-juniorer, grundserie herr i första perioden, och ledde med 4-1 i paus. Trots en uppryckning av Ilves vann Ässät matchen med 6-4 (4-1, 1-1, 1-2).

I första perioden var det Ässät som var starkast. Laget vann perioden med 1-4.

Efter 8.31 i andra perioden ökade Ässät på till 1-5 genom Eemeli Boelius.

Ilves reducerade dock till 2-5 genom Joonatan Rouhiainen efter 10.05. Ässät ökade ledningen till 2-6 genom Eemeli Virtanen efter 1.45 i tredje perioden.

Joona Veikkola och Oskari Koponen reducerade förvisso, men närmare än 4-6 kom inte Ilves. Ässät tog därmed en stabil seger.

Ilves har två vinster och tre förluster på de senaste fem matcherna, medan Ässät har tre vinster och två förluster.

Det här betyder att Ilves är kvar på tolfte plats, och Ässät stannar på femte plats, i tabellen.

I nästa match möter Ilves Tappara borta på fredag 18 november 18.30. Ässät möter Lukko onsdag 16 november 18.30 borta.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Stark seger för HIFK i toppmatchen mot TPS

Det var två topplag som möttes i FM-ligan, A-juniorer, grundserie herr i hockey på fredagen. Och det slutade med seger för hemmalaget HIFK, som besegrade TPS med 7-3 (0-3, 3-0, 4-0) i seriefinalen.

Med två omgångar kvar är HIFK i serieledning, medan TPS är på fjärde plats. Två poäng skiljer lagen åt.

Segern var HIFK:s femte på de senaste sex matcherna.

TPS spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 0-3 genom mål av Jan Shikera, Väinö Sirkiä och Robin Keihäs. Efter 9.24 i andra perioden nätade Aatu Laakso, på pass av Tuomas Uronen och Joona Lehmus och reducerade åt HIFK.

HIFK reducerade igen 11.19 in i perioden genom Tuomas Uronen framspelad av Kasper Lundell och Joona Lehmus.

Emil Saarinen gjorde dessutom 3-3 efter 18.58 framspelad av Joona Lehmus.

På bara 7.39 gjorde HIFK fyra raka mål när laget gick från 3-3 till 7-3. HIFK tog därmed en klar seger.

HIFK:s Kasper Lundell hade tre assists, Tuomas Uronen gjorde ett mål och totalt tre poäng och Joona Lehmus hade tre assists.

HIFK har fyra segrar och en förlust på de senaste fem matcherna, medan TPS har tre vinster och två förluster.

Fredag 18 november spelar HIFK hemma mot KooKoo 18.30 och TPS mot Ässät borta 18.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Äntligen seger för SaiPa mot HIFK

Det blev fyra förluster i rad för SaiPa i FM-ligan, A-juniorer, grundserie herr i hockey. Men hemma mot HIFK kom det efterlängtade trendbrottet. Matchen i Lappeenranta slutade 4-2 (4-0, 0-1, 0-1).

SaiPa spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 4-0 genom två mål av Roope Turunen, ett mål av Janne Naukkarinen och ett mål av Aleksi Niemi. Efter 6.35 i andra perioden nätade Julius Miettinen, framspelad av Aatu Laakso och Oskar Komarov och reducerade åt HIFK. 8.51 in i tredje perioden reducerade HIFK på nytt genom Aatu Laakso på pass av Miro Heikkilä. Det fastställde slutresultatet till 4-2. Fler mål än så blev det inte för laget.

SaiPas Roope Turunen stod för två mål och ett assist.

SaiPa har en seger och fyra förluster på de senaste fem matcherna, medan HIFK har tre vinster och två förluster.

SaiPa ligger på tolfte plats i tabellen efter matchen, medan HIFK ligger på tredje plats.

SaiPa tar sig an Sport i nästa match hemma fredag 4 november 17.00. HIFK möter Ässät borta onsdag 2 november 18.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

KooKoo upp i topp efter seger mot Ässät

KooKoo är nu serieledare i FM-ligan, A-juniorer, grundserie herr i ishockey efter seger, 2-1 (1-0, 1-1, 0-0), hemma mot Ässät. KooKoo leder serien en poäng före Tappara. Ässät ligger på femte plats i tabellen.

Verneri Ahonen blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål 8.44 in i andra perioden.

Det här innebär att KooKoo nu har fem segrar i följd, och har sex raka segrar på hemmaplan.

KooKoo tog ledningen efter 17.26, genom Mikko Piikki på pass av Akseli Mäkinen och Simo Heinonen. Efter 4.21 i andra perioden nätade Valtteri Karnaranta, framspelad av Patrik Juhola och kvitterade för Ässät.

KooKoos Verneri Ahonen gjorde 2-1 efter 8.44 på pass av Vili Kukkola och Justus Inhala.

Tredje perioden blev mållös, och KooKoo höll i sin 2-1-ledning och vann.

KooKoo tar sig an HPK i nästa match hemma fredag 4 november 18.30. Ässät möter HIFK hemma onsdag 2 november 18.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}