Segern mot Tappara på hemmaplan innebär att HIFK nu är serieledare i FM-ligan herr i hockey, en poäng före Ilves. Ilves har dock en match mindre spelad. HIFK vann med 4-3 (3-3, 0-0, 1-0). Tappara ligger på tredje plats i tabellen.
Segermålet för HIFK stod Jere Innala för.
Segern var HIFK:s femte på de senaste sex matcherna.
Tappara hade en fin rad med nio raka matcher utan förlust inför fredagens match.
I första perioden fortsatte lagen att följas åt. Perioden slutade 3-3 och resultatet var 3-3 efter en perioders spel.
Andra perioden blev mållös. I tredje perioden nätade HIFK:s Jere Innala framspelad av Yohann Auvitu och Eetu Koivistoinen och avgjorde matchen. Det fastställde slutresultatet till 4-3.
I nästa match möter HIFK SaiPa borta på lördag 15 januari 17.00. Tappara möter Sport tisdag 18 januari 17.00 hemma.
Segern på på hemmaplan med 1-0 (1-0, 0-0, 0-0) gör att Tappara har säkrat segern i matchserien mot TPS i FM-liga final herr i hockey. Tappara vann totalt med 4-1 i matcher.
Joona Luoto blev matchhjälte med sitt avgörande 1-0-mål.
Matchens enda mål stod Joona Luoto för redan i första perioden.
Tappara har fyra segrar och och en förlust på de senaste fem matcherna, medan TPS har en vinst och och fyra förluster.
TPS har säkrat segern i matchserien mot Tappara i FM-liga final herr i ishockey, totalt med 1-3 i matcher. Det efter seger på hemmaplan med 1-0 (0-0, 0-0, 1-0).
Elmeri Eronen stod för TPS:s avgörande mål.
Matchhjälte för TPS blev Elmeri Eronen som gjorde målet.
Tappara har säkrat segern i matchserien mot TPS i FM-liga final herr i ishockey, totalt med 3-0 i matcher. Det efter seger på hemmaplan med 3-1 (0-0, 2-0, 1-1).
Första perioden blev mållös. I andra perioden var Tappara starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom mål av Veli-Matti Savinainen och Otto Leskinen. 5 minuter in i tredje perioden slog TPS:s Jack Rodewald till framspelad av Juraj Slafkovsky och Tyler Steenbergen och reducerade åt TPS. Mer än så blev det dock inte för TPS.
19 minuter in i perioden nätade Tapparas Petteri Puhakka framspelad av Veli-Matti Savinainen och Patrik Virta och ökade ledningen för Tappara. Det fastställde slutresultatet till 3-1.
Tappara är med stormsteg på väg mot seger mot TPS i FM-liga final herr i ishockey, efter seger på bortaplan med 2-1 (1-0, 0-0, 0-1, 1-0) efter förlängning. Därmed leder Tappara matchserien med 2-0 och behöver bara en seger till för att avgöra matchserien.
Charles Bertrand blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål.
Tappara tog ledningen efter 18 minuter, genom Waltteri Merelä framspelad av Brady Austin och Mikael Seppälä.
Andra perioden blev mållös. 15 minuter in i tredje perioden nätade TPS:s Juuso Pärssinen på pass av Markus Nurmi och Samuli Vainionpää och kvitterade för TPS.
Måndag 25 april 18.30 möts lagen igen, med Tappara som hemmalag.
Tappara fick resultatet som laget önskade mot TPS i FM-liga final herr i ishockey, efter seger på hemmaplan med 2-1 (1-1, 0-0, 1-0) i första matchen.
Kristian Kuusela blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål.
TPS tog ledningen efter 6 minuter, genom Juraj Slafkovsky assisterad av Markus Nurmi och Ville Lajunen. Efter 0 minuter i andra perioden slog Anton Levtchi till, på pass av Kristian Tanus och Otto Leskinen och kvitterade för Tappara. 10 minuter in i tredje perioden slog Tapparas Kristian Kuusela till framspelad av Joona Luoto och Santtu Kinnunen och avgjorde matchen. Därmed hade laget vänt matchen. Det fastställde slutresultatet till 2-1.
Lördag 23 april 17.00 möts lagen igen, med TPS som hemmalag.
Det blev seger på hemmaplan i avgörande mötet med 3-1 (0-1, 2-0, 1-0). Det gör att TPS har avgjort matchserien mot HIFK i Finland Kvartsfinal herr i hockey. TPS vann med 4-3 i matcher.
Målgörare för TPS var Aarne Intonen, Juhani Jasu och Markus Nurmi, medan HIFK:s enda mål gjordes av Yohann Auvitu.
TPS har tre segrar och och två förluster på de senaste fem matcherna, medan HIFK har två vinster och och tre förluster.
HIFK utjämnade matchserien mot TPS i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på hemmaplan med 3-2 (2-0, 0-2, 1-0). Därmed står det nu 3-3 i matchserien, och nästa match blir helt avgörande.
Segermålet för HIFK stod Yohann Auvitu för.
I början av matchen var HIFK starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två snabba mål i slutet av perioden av Otto Paajanen och Eetu Koivistoinen. Efter 4 minuter i andra perioden slog Mikael Pyyhtiä till, på pass av Valtteri Pulli och Johan Ivarsson och reducerade åt TPS. 0 minuter in i tredje perioden nätade TPS:s Topias Haapanen framspelad av Niklas Arell och Juhani Jasu och kvitterade för TPS.
19 minuter in i perioden slog HIFK:s Yohann Auvitu till framspelad av Otto Paajanen och avgjorde matchen. Det fastställde slutresultatet till 3-2.
HIFK har tre segrar och och två förluster på de senaste fem matcherna, medan TPS har två vinster och och tre förluster.
Onsdag 6 april 18.30 möts lagen igen, med TPS som hemmalag.
TPS har tagit kommandot mot HIFK i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter vinst på hemmaplan med 2-1 (1-0, 0-0, 1-1). TPS har nu tagit en 3-2-ledning i matchserien, och behöver bara en seger till för att ta sig till semifinal.
TPS tog ledningen efter 16.09, genom Aarne Intonen.
Andra perioden blev mållös. Efter 2.28 gjorde TPS 2-0 genom Samuli Vainionpää.
Eetu Koivistoinen reducerade förvisso, men närmare än 2-1 kom inte HIFK.
TPS har tre segrar och och två förluster på de senaste fem matcherna, medan HIFK har två vinster och och tre förluster.
TPS utjämnade matchserien mot HIFK i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på bortaplan med 7-5 (4-0, 1-2, 2-3). Därmed står det nu 2-2 i matchserien.
TPS fick en kanonstart på matchen och gjorde fem raka mål innan HIFK gjorde sitt första mål i matchen.
Juuso Pärssinen gjorde två mål, övriga mål för bortalaget gjordes av Aarne Intonen, Johan Ivarsson, Markus Nurmi, Tyler Steenbergen och Eemil Viro, målen för HIFK gjordes av Roni Hirvonen 2, Reid Gardiner, Jere Innala och Eetu Koivistoinen.
HIFK har tagit greppet mot TPS i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på bortaplan med 4-3 (0-0, 2-1, 1-2, 1-0) efter förlängning. Därmed leder HIFK matchserien med 2-1.
Jere Innala stod för HIFK:s avgörande mål.
Första perioden blev mållös. HIFK:s Olli Palola gjorde 0-1 efter 14 minuter i andra perioden framspelad av Otto Paajanen och Roni Hirvonen.
Efter 16 minuter slog Miikka Salomäki till, framspelad av Jere Innala och Eetu Koivistoinen och ökade ledningen för HIFK.
0 minuter in i tredje perioden nätade TPS:s Juhani Jasu framspelad av Samuli Vainionpää och Topias Haapanen och reducerade åt TPS.
12 minuter in i perioden slog HIFK:s Jere Innala till på pass av Rony Ahonen och ökade ledningen för HIFK.
Efter 16 minuter slog Elmeri Eronen till framspelad av Jack Rodewald och Tyler Steenbergen och reducerade åt TPS.
Jere Innala gjorde två mål för HIFK och spelade fram till ett mål.
Det här var TPS:s andra uddamålsförlust den här säsongen. Det här var HIFK:s andra uddamålsseger den här säsongen.
Lördag 2 april 17.00 möts lagen igen, med HIFK som hemmalag.