I kväll möts HJK och RoPS i Finland FM-ligan. HJK har tre raka segrar, den senaste mot FC Honka med 2–1, vilket har tagit laget till första plats i tabellen. RoPS blev utan poäng i mötet med FC Inter senast. När lagen möttes senast, 1 juni, slutade det med seger för HJK med 2–1.
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.
Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m.
Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.
HJK besegrade TPS på bortaplan i lördagens match i Finland FM-ligan. 0–4 (0–2) slutade matchen. TPS får sikta på kval efter förlusten mot HJKRiku Riski gjorde två mål, övriga mål för bortalaget gjordes av Klauss och Sebastian Dahlström. Det här var sista matchen i serien och resultatet betyder att TPS slutar på elfte plats, och HJK på första plats. TPS tvingas därmed kvala för att hålla sig kvar i Finland FM-ligan.
Målet i första halvleken av Lassi Lappalainen blev matchens enda. RoPS vann med 1–0 (1–0) hemma mot Ilves i Finland FM-ligan i fotboll. Resultaten i sista omgången innebär att RoPS slutar på andra plats och Ilves på femte plats.
HJK vann hemmamatchen mot SJK i Finland FM-ligan i fotboll med 1-0. Matchens enda mål stod Klauss för i första halvleken. Resultatet betyder också att HJK har hållit nollan i tre matcher i rad. Med en omgång kvar är HJK i serieledning, och SJK är på nionde plats. På lördag 27 oktober 15.00 spelar HJK borta mot TPS, och SJK hemma mot FC Inter.
Det blev en uddamålsförlust för VPS i hemmamatchen mot RoPS på söndagen. Laget förlorade med 1–2 (0–0) i Finland FM-ligan i fotboll. Första halvlek var mållös, i andra halvlek var RoPS det starkaste laget. Målgörare för RoPS blev Lassi Lappalainen och Agnaldo och för VPS var det Joonas Vahtera som hittade rätt. Med en omgång kvar är VPS på sjätte plats i tabellen, och RoPS är på andra plats. I nästa match möter VPS FC Honka borta på lördag 27 oktober 15.00.
Ett måls övervikt avgjorde en jämn match i Finland FM-ligan i fotboll, där VPS föll borta mot HJK med 0–1 (0–0) på söndagen. Målet i andra halvleken av Juha Pirinen blev matchens enda. Med två omgångar kvar är HJK i serieledning, medan VPS är på sjätte plats. Söndag 21 oktober 14.30 spelar VPS hemma mot RoPS.
Matchen mellan TPS och RoPS i Finland FM-ligan slutade 1–2. Bortalaget RoPS hade greppet i första halvlek och ledde med 2–0 och lyckades hålla undan till seger, trots att TPS lyfte sig i andra halvlek. Målgörare för TPS var Sterling Yateke, medan RoPS:s mål gjordes av Aleksandr Kokko. Ett av RoPS:s mål var ett självmål. Med två omgångar kvar är TPS på tionde plats i tabellen, och RoPS är på andra plats. På söndag 21 oktober 14.30 spelar TPS borta mot KuPS, och RoPS borta mot VPS.
Målet i första halvleken av Denys Oliynyk blev matchens enda när SJK vann med 1–0 (1–0) borta mot RoPS i Finland FM-ligan i fotboll. Med tre omgångar kvar är RoPS på andra plats i tabellen, och SJK är på nionde plats. RoPS tar sig an TPS i nästa match borta lördag 6 oktober 16.00. SJK möter samma dag 18.00 FC Honka hemma.
Lagen delade på poängen i den heta toppmatchen i Finland FM-ligan i fotboll mellan FC Honka och gästande HJK. Lördagens match slutade 0–0. Inför matchen hade HJK tagit sex raka segrar. Med tre omgångar kvar är FC Honka på fjärde plats i tabellen, medan HJK leder serien. I nästa omgång har FC Honka SJK borta, lördag 6 oktober 18.00. HJK spelar hemma mot VPS söndag 7 oktober 17.00.
Nu är det klart. HJK är seriesegrare i Finland FM-ligan i fotboll. Det efter seger mot Ilves borta med 2–1 (2–1). I och med resultatet är HJK på tillräckligt avstånd till RoPS i tabellen, och kan därför fira seriesegern. Ilves ligger på femte plats i tabellen. Det här innebär att HJK nu har sex segrar i följd. Målgörare för HJK var Faith Obilor och Ville Jalasto. Ilves enda mål var ett självmål. Nästa gång lagen spelar i serien är lördag 29 september. Då möter Ilves PS Kemi 17.00. HJK tar sig an FC Honka borta 15.00.
HJK tog en tung seger på hemmaplan mot RoPS i toppmötet i Finland FM-ligan i fotboll på fredagen. Matchen slutade 3–0 (1–0). HJK har nu en fin svit med sex matcher i rad utan att ha släppt in mål. Eetu Vertainen gjorde två och Klauss ett mål för HJK. HJK stannar därmed i serieledning, och RoPS på andra plats, i tabellen. Tolv poäng skiljer lagen åt. HJK tar sig an Ilves i nästa match borta onsdag 26 september 18.30. RoPS möter SJK hemma söndag 30 september 18.30.
Regler för kommentarer
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m. Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.