1–0-seger för Atl Madrid mot Girona – Alvaro Morata matchhjälte

Atl Madrid vann bortamatchen mot Girona i La Liga i fotboll med 1–0.

Alvaro Morata stod för Atl Madrids avgörande mål efter 90 minuter.

Resultatet innebär nionde matchen i rad utan förlust för Atl Madrid.

Det här var Gironas nionde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Atl Madrids åttonde uddamålsseger.

Girona stannar därmed på tolfte plats, och Atl Madrid på tredje plats, i tabellen.

I nästa match, lördag 18 mars, har Girona Rayo Vallecano borta på Estadio de Vallecas 17.15, medan Atl Madrid spelar hemma mot Valencia 22.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Spanien La Liga

# Lag S MS P
1 Barcelona 37 51 88
2 Real Madrid 37 39 77
3 Atl Madrid 37 37 76
4 Real Sociedad 37 15 68
5 Villarreal 37 19 63
6 Betis 37 5 59
7 Atl Bilbao 37 4 50
8 Osasuna 37 -6 50
9 Girona 37 4 49
10 Rayo Vallecano 37 -5 49
11 Sevilla 37 -6 49
12 Mallorca 37 -9 47
13 Valencia 37 -3 41
14 Getafe 37 -11 41
15 Cadiz 37 -23 41
16 Celta Vigo 37 -11 40
17 Almeria 37 -16 40
18 Valladolid 37 -30 39
19 Espanyol 37 -17 36
20 Elche 37 -37 24

Relaterade artiklar

Underläge i halvtid – då vände Real Betis och vann

Hemmalaget Girona hade greppet i halvtid och ledde med 1-0 i La Liga i fotboll. Men Real Betis vände på matchen och vann till slut med 2-1.

Borja Iglesias stod för Real Betis avgörande mål efter 77 minuter.

Matchen förblev jämn målmässigt till Girona tog ledningen i 36:e minuten, genom Miguel Gutierrez. Direkt efter pausen nätade Borja Iglesias och kvitterade för Real Betis.

Borja Iglesias, återigen, gjorde det matchavgörande målet i 77:e minuten. Iglesias fullbordade därmed lagets vändning.

Girona har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 7–8 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Real Betis har tre vinster, en oavgjord och en förlust och 6–3 i målskillnad. Det här var Gironas tolfte uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Real Betis tolfte uddamålsseger.

Med en omgång kvar är Girona på nionde plats i tabellen, och Real Betis är på sjätte plats.

Girona möter Osasuna i nästa match borta söndag 4 juni 20.00. Real Betis möter samma dag Valencia hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Atletico Madrid fortsätter skörda segrar hemma – vann med 2-1 mot Real Sociedad

Atletico Madrid gillar att spela på hemmaplan. På Civitas Metropolitano mot Real Sociedad kom nämligen hemmaseger nummer nio i rad i La Liga i fotboll. Matchen slutade 2-1 (1-0).

Efter sju matcher i rad med poäng blev det till slut förlust för Real Sociedad.

Matchen förblev jämn målmässigt till Atletico Madrid tog ledningen i 37:e minuten, genom Antoine Griezmann. Det dröjde till den 73:e minuten innan Nahuel Molina ökade ledningen.

Reduceringen till 2-1 kom i matchens absoluta slutskede, med två minuter kvar att spela, när Alexander Sörloth slog till och gjorde mål för Real Sociedad. Men mer än så orkade Real Sociedad inte med.

Båda lagen har nu tre segrar, en oavgjord och en förlust på de senaste fem matcherna, Atletico Madrid med 13–6 och Real Sociedad med 8–5 i målskillnad. Det här var Atletico Madrids tolfte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Real Sociedads femte uddamålsförlust.

Med en omgång kvar är Atletico Madrid på tredje plats i tabellen, medan Real Sociedad är på fjärde plats.

I nästa match, söndag 4 juni 20.00, har Atletico Madrid Villarreal borta på Estadio de la Ceramica, medan Real Sociedad spelar hemma mot Sevilla.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Espanyol hämtade i kapp underläge och kryssade mot Atletico Madrid

I halvtid ledde Atletico Madrid matchen på bortaplan i La Liga i fotboll mot Espanyol med 2-0. Men i andra halvlek jobbade sig Espanyol in i matchen, och kvitterade till slut. Matchen slutade 3-3.

Matchen var mållös till Atletico Madrid tog ledningen i 21:a minuten, genom Saul Niguez.

Laget gjorde också 0-2 strax före paus, genom Antoine Griezmann. Direkt efter pausen nätade Yannick Carrasco och ökade Atletico Madrids ledning.

Med en knapp halvtimme kvar att spela fick Cesar Montes träff på pass av Aleix Vidal och reducerade åt Espanyol.

Espanyol reducerade igen i 76:e minuten genom Joselu på straff.

Vinicius Souza kvitterade för Espanyol i 79:e minuten. 3-3-målet blev matchens sista.

Espanyol har två segrar, en oavgjord och två förluster och 10–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Atletico Madrid har tre vinster, en oavgjord och en förlust och 16–7 i målskillnad. Det här var Espanyols elfte oavgjorda match den här säsongen.

Med två omgångar kvar är Espanyol på 19:e plats i tabellen, medan Atletico Madrid är på tredje plats.

I nästa match möter Espanyol Valencia borta och Atletico Madrid möter Real Sociedad hemma. Båda matcherna spelas söndag 28 maj 20.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Efterlängtad poäng för Celta Vigo – steg åt rätt håll mot Girona

Celta Vigo har haft en tuff period med fyra raka förluster i La Liga i fotboll. Men hemma mot Girona bröts den sviten. Det blev 1-1 (1-0) i matchen på Municipal de Balaidos, och åtminstone en poäng för Celta Vigo.

Celta Vigo tog ledningen strax före halvtidsvilan, genom Carles Perez framspelad av Javi Galan. Med en dryg halvtimme kvar att spela nätade Cristhian Stuani på straff och kvitterade för Girona. 1-1-målet blev matchens sista.

Celta Vigo har en oavgjord och fyra förluster och 4–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Girona har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 8–6 i målskillnad. Det här var Celta Vigos tionde oavgjorda match den här säsongen.

Med två omgångar kvar är Celta Vigo på 14:e plats i tabellen, och Girona är på åttonde plats.

I nästa match, söndag 28 maj 20.00, har Celta Vigo Cadiz borta på Estadio Ramon de Carranza, medan Girona spelar hemma mot Real Betis.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Atletico Madrid svårslaget på hemmaplan – nu åtta raka segrar hemma

Atletico Madrid har en riktigt fin segerrad på hemmaplan. Vinsten mot Osasuna på söndagen med 3-0 (1-0) innebär att laget har åtta matcher i rad med seger hemma i La Liga i fotboll.

Segern var Atletico Madrids fjärde på de senaste fem matcherna.

Atletico Madrid tog ledningen strax före halvtidsvilan, genom Yannick Carrasco på pass av Antoine Griezmann. Med en knapp halvtimme kvar att spela nätade Saul Niguez och ökade ledningen för Atletico Madrid.

Atletico Madrid gjorde också 3-0 genom Angel Correa framspelad av Rodrigo De Paul i 82:a minuten. Det fastställde slutresultatet till 3-0.

Med tre omgångar kvar är Atletico Madrid på andra plats i tabellen, medan Osasuna är på tionde plats.

Nästa motstånd för Atletico Madrid är Espanyol. Lagen möts onsdag 24 maj 23.00 på RCDE Stadium. Osasuna tar sig an Atlethic Bilbao hemma torsdag 25 maj 22.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Gerard Moreno och Yeremy Pino avgjorde när Villarreal slog Girona

Villarreal tog till slut hem segern mot Girona i matchen på Estadi Montilivi på lördagen. Matchen i La Liga i fotboll slutade 1-2 (1-1). Gerard Moreno slog till på övertid och blev matchhjälte med sitt 2-1-mål.

Segern var Villarreals fjärde på de senaste fem matcherna.

Gästerna Villarreal fick en bra start på matchen. Yeremy Pino gjorde målet på pass av Nicolas Jackson, redan i nionde minuten.

Girona kvitterade till 1-1 i 24:e minuten, när David Lopez slog till. Det matchavgörande målet kom på stopptid, när Gerard Moreno slog till och gjorde 1-2 för Villarreal framspelad av Nicolas Jackson.

Det här var Gironas elfte uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Villarreals åttonde uddamålsseger.

Med tre omgångar kvar är Girona på åttonde plats i tabellen, och Villarreal är på femte plats.

Nästa motstånd för Girona är Celta Vigo. Lagen möts tisdag 23 maj 20.30 på Municipal de Balaidos. Villarreal tar sig an Cadiz hemma onsdag 24 maj 20.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

1–0-seger för Elche mot Atletico Madrid – Fidel matchhjälte

Elche vann hemmamatchen mot Atletico Madrid i La Liga i fotboll med 1–0.

Fidel slog till efter 41 minuter och blev matchhjälte med sitt 1-0-mål.

Elche tog ledningen strax före halvtidsvilan, genom Fidel.

Elche har två segrar och tre förluster och 6–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Atletico Madrid har tre vinster och två förluster och 13–6 i målskillnad. Det här var Elches andra uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Atletico Madrids sjätte uddamålsförlust.

Lördag 20 maj 19.30 spelar Elche borta mot Getafe. Atletico Madrid möter Osasuna hemma på Civitas Metropolitano söndag 21 maj 17.15.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Oavgjort för Real Sociedad hemma mot Girona

Lagen delade på poängen när Real Sociedad och gästande Girona möttes i La Liga i fotboll, på lördagen. Matchen slutade 2-2 (2-2).

Målgörare för Real Sociedad var Mikel Oyarzabal och David Silva, medan målen för Girona gjordes av Yan Couto och Cristhian Stuani.

Real Sociedad har tre segrar och två oavgjorda och 8–3 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Girona har tre vinster, en oavgjord och en förlust och 10–6 i målskillnad. Det här var Real Sociedads åttonde oavgjorda match den här säsongen.

Med fyra omgångar kvar är Real Sociedad på fjärde plats i tabellen, medan Girona är på sjunde plats.

Lördag 20 maj möter Real Sociedad Barcelona borta 22.00 och Girona möter Villarreal hemma 15.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Valentin Castellanos och Bernardo Espinosa matchvinnare när Girona besegrade Mallorca

Det blev uddamålsseger för hemmalaget Girona i matchen mot Mallorca på Estadi Montilivi. Laget vann torsdagens match i La Liga i fotboll med 2-1 (1-0). Segermålet för Girona stod Valentin Castellanos för efter 84 minuter.

Segern var Gironas fjärde på de senaste fem matcherna, och fjärde raka segern på hemmaplan.

Girona tog ledningen på tilläggstid i första halvleken, genom Bernardo Espinosa. Vedat Muriqi kvitterade för Mallorca på straff med knappa kvarten kvar.

Men med sex minuter kvar att spela kom det matchavgörande målet genom Valentin Castellanos.

Det här var Gironas åttonde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Mallorcas nionde uddamålsförlust.

Mallorcas nya tabellposition är tolfte plats, medan Girona är på åttonde plats.

Nästa motstånd för Girona är Real Sociedad. Lagen möts lördag 13 maj 15.00 på Reale Arena. Mallorca tar sig an Cadiz hemma fredag 12 maj 22.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Atletico Madrid fortsätter vinna på hemmaplan – slog Cadiz med 5-1

Hemma på Civitas Metropolitano är Atletico Madrid svårslaget just nu i La Liga i fotboll. Sju segrar i rad på hemmaplan har laget efter seger mot Cadiz. Matchen slutade 5-1 (2-0).

Segern var Atletico Madrids nionde på de senaste tio matcherna.

Atletico Madrid startade matchen piggt och tog ledningen direkt i matchöppningen. Efter bara två minuter slog Antoine Griezmann till.

Laget gjorde 2-0 i 27:e minuten, när Antoine Griezmann på nytt slog till framspelad av Thomas Lemar. Direkt efter pausen slog Alvaro Morata till och ökade Atletico Madrids ledning.

Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Yannick Carrasco träff på straff och ökade ledningen för Atletico Madrid.

I den 72:a minuten reducerade Choco Lozano för Cadiz. Mer än så blev det dock inte för Cadiz.

I 73:e minuten ökade Nahuel Molina ledningen. Det fastställde slutresultatet till 5-1.

Det här betyder att Atletico Madrid ligger på andra plats i tabellen, och Cadiz är på 15:e plats.

Söndag 14 maj 17.15 spelar Atletico Madrid borta mot Elche. Cadiz möter Mallorca borta på Estadi de Son Moix fredag 12 maj 22.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}