JyPK hade inga problem med OTP i division 2 damer i fotboll, och vann hemma med utklassningssiffrorna 9-0 (3-0).
JyPK fick en bra start på matchen. Ella-Rosa Huusko slog till, redan i 13:e minuten.
Laget ökade ledningen till 2-0 i 19:e minuten, genom Marika Ritvanen.
JyPK gjorde också 3-0 strax före halvtidsvilan, genom Oma maali. Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Minttu Laaksonen träff och ökade ledningen för JyPK.
I 67:e minuten slog Ella-Rosa Huusko till åter igen, och gjorde 5-0.
Med nio minuter kvar att spela ökade JyPK ledningen genom Lotta Puolakka.
Med fem minuter kvar att spela ökade JyPK ledningen genom Heini Laaksonen.
Bara två minuter senare var det Lotta Puolakka som såg till att JyPK ökade ledningen på nytt, till 8-0.
JyPK gjorde också 9-0 genom Ella-Rosa Huusko som med målet fullbordade sitt hattrick i 90:e minuten. Det fastställde slutresultatet till 9-0.
Noterbart är att JyPK:s Ella-Rosa Huusko gjorde tre mål.
JyPK har tre segrar, en oavgjord och en förlust på de senaste fem matcherna, medan OTP har en vinst, en oavgjord och tre förluster.
Resultaten i sista omgången innebär att JyPK slutar på andra plats och OTP på åttonde plats.
4-0 (2-0) blev resultatet när JyPK och Ilves II möttes på Harjun stadion N på lördagen. I och med detta har JyPK tre raka segrar i division 1 damer övre i fotboll, och efter den tuffa perioden är JyPK nu i riktigt bra form.
JyPK gjorde första målet. Tao Stark slog till, redan i 15:e minuten.
Laget gjorde också 2-0 strax före halvtidsvilan, genom Pauliina Pirinen. Direkt efter pausen gjorde Neea Hassinen mål och ökade JyPK:s ledning.
Till slut kom också 4-0 genom Lotta Puolakka som ökade JyPK:s ledning i 85:e minuten. Det fastställde slutresultatet till 4-0.
JyPK har tre segrar och två förluster på de senaste fem matcherna, medan Ilves II har två vinster och tre förluster.
Resultaten i sista omgången betyder att JyPK slutar på tredje plats i tabellen, och Ilves II på fjärde plats.
Hemmalaget TPS hade greppet i halvtid och ledde med 1-0 i division 1 damer övre i fotboll. Men JyPK vände på matchen och vann till slut med 2-1. Matchhjälte blev Neea Hassinen, som gjorde det avgörande målet med bara 3 minuter kvar av matchen.
TPS fick en bra start på matchen. Laura Linnala slog till, redan i 19:e minuten. Direkt efter pausen nätade Veera Lamberg och kvitterade för JyPK.
Det matchavgörande målet kom med fyra minuter kvar att spela, när Neea Hassinen gjorde 1-2 för JyPK. Därmed hade laget vänt matchen. 1-2-målet blev matchens sista.
TPS har fyra vinster och en förlust på de senaste fem matcherna, medan JyPK har två vinster, en oavgjord och två förluster.
Med en omgång kvar är TPS klara seriesegrare, medan JyPK är på tredje plats.
TPS möter PKKU i nästa match borta lördag 22 oktober 16.00. JyPK möter samma dag Ilves II hemma.
Redan i första halvlek tog JyPK greppet om bortamatchen mot PKKU på lördagen. Och i andra halvlek utökades 2-1-ledningen och matchen i division 1 damer övre i fotboll slutade 3-1.
PKKU gjorde första målet. Sofia Jahnukainen gjorde målet, redan i tionde minuten.
JyPK kvitterade till 1-1 i 19:e minuten, genom Outi Salmijärvi.
Laget tog också ledningen i 23:e minuten, genom Kia Voutilainen. Det tog sin tid innan något av lagen hittade rätt på nytt. 1-3-målet kom i slutminuterna, med tre minuter kvar att spela, när Pauliina Pirinen gjorde mål. Pirinen fullbordade därmed JyPK:s vändning. Det fastställde slutresultatet till 1-3.
PKKU har nu 44 poäng och JyPK har 37 poäng när båda lagen har spelat fyra matcher.
Söndag 16 oktober 16.30 spelar PKKU borta mot Ilves/2. JyPK möter TPS borta på Yläkenttä TN lördag 15 oktober 15.00.
Bortalaget JyPK tog greppet om matchen mot FC United i första halvlek, och ledde med 2-0 i paus. I andra halvlek kom FC United närmare, men matchen i division 2 damer i fotboll slutade 2-1 till JyPK.
JyPK startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara tre minuter slog Minttu Laaksonen till.
Laget ökade också ledningen till 0-2 i 17:e minuten, genom Ella-Rosa Huusko. Moa Boström reducerade för FC United med knappa kvarten kvar. Mer än så blev det dock inte för FC United.
FC United har en vinst, två oavgjorda och två förluster på de senaste fem matcherna, medan JyPK har tre vinster, en oavgjord och en förlust. Det här var FC Uniteds andra uddamålsförlust den här säsongen. Det var även JyPK:s sjunde uddamålsseger.
Med en omgång kvar är FC United på femte plats i tabellen, och JyPK är på andra plats.
FC United tar sig an SeMi i nästa match borta söndag 2 oktober 15.00. JyPK möter samma dag 14.00 OTP hemma.
OTP är tillbaka i vinnarspåret igen i division 2 damer i fotboll. Detta efter seger, 7-1 (3-1), mot GBK Girls hemma på Heinäpää konstgräsplan i Uleåborg. Det var första segern efter sex matcher i rad utan seger.
GBK Girls fick en bra start på matchen. Oma maali slog till, redan i nionde minuten.
I den 21:a minuten fick GBK Girls Mirella Wikberg utvisad.
OTP kvitterade till 1-1 i 22:a minuten, genom Sara Haltamo.
Laget tog också ledningen i 22:a minuten, genom Emma Hiukka.
OTP ökade också ledningen till 3-1 i 34:e minuten, genom Elle Poukkula. Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Emma Hiukka träff ännu en gång och ökade ledningen för OTP.
Elle Poukkula, åter igen, ökade OTP:s ledning med knappa kvarten kvar.
Med sex minuter kvar att spela ökade OTP ledningen genom Emilia Putila.
Bara sex minuter senare var det Elli Marjanen som såg till att OTP ökade ledningen på nytt, till 7-1. 7-1-målet blev matchens sista.
OTP har en seger, en oavgjord och tre förluster på de senaste fem matcherna, medan GBK Girls har fem förluster.
Med en omgång kvar är OTP på sjunde plats i tabellen, och GBK Girls är på tionde plats.
I nästa match, söndag 2 oktober, har OTP JyPK borta på Viitaniemi TN 14.00, medan GBK Girls spelar hemma mot VIFK II 15.00.
En halvtidsledning med 2-1 utökades i andra halvleken när VIFK II slog OTP på bortaplan i division 2 damer i fotboll. Till slut blev det 3-1 till VIFK II.
OTP tog en tidig ledning. Sara Haltamo slog till, redan i 15:e minuten.
VIFK II kvitterade till 1-1 i 27:e minuten, genom Aurora Heinrich. Direkt efter pausen slog Matilda Tidström till och gav laget ledningen.
Med en knapp halvtimme kvar att spela fick Tilde Berts träff och ökade ledningen för VIFK II. Därmed hade VIFK II vänt matchen. Det fastställde slutresultatet till 1-3.
OTP har en oavgjord fyra förluster på de senaste fem matcherna, medan VIFK II har två vinster och tre förluster.
Med två omgångar kvar är OTP på sjunde plats i tabellen, och VIFK II är på åttonde plats.
OTP tar sig an GBK Girls i nästa match hemma lördag 24 september 14.00. VIFK II möter Esse IK hemma söndag 25 september 15.00.
Matchen mellan FC United och OTP på FC United 1 N slutade 2-2 (1-1). Ett skönt trendbrott för OTP, även om det inte blev seger. Laget hade före lördagens bortamatch fyra förluster i rad i division 2 damer i fotboll.
FC United startade matchen bäst och tog ledningen tidigt i matchen. Alexandra Olusanya slog till, redan i 25:e minuten.
OTP kvitterade till 1-1 i 35:e minuten, genom Emma Hiukka. Ledningsmålet till 1-2 kom i 90:e minuten, när Sara Haltamo gjorde mål för OTP.
Men FC United hann ändå med ett kvitteringsmål. Alexandra Olusanya gjorde det i 90:e minuten ännu en gång. Det fastställde slutresultatet till 2-2.
FC United har två segrar och tre oavgjorda på de senaste fem matcherna, medan OTP har en oavgjord och fyra förluster. Det här var FC Uniteds fjärde oavgjorda match den här säsongen.
Med tre omgångar kvar är FC United på tredje plats i tabellen, medan OTP är på sjunde plats.
I nästa match möter FC United SJK-j borta på söndag 18 september 14.00. OTP möter VIFK II lördag 17 september 14.00 hemma.
Det blev HauPa som vann matchen borta mot OTP i division 2 damer i fotboll på tisdagen. 0-4 (0-2) slutade matchen.
Matchen var mållös till HauPa tog ledningen i 38:e minuten, genom Assi Lieska. Direkt efter pausen slog Assi Lieska till på nytt och ökade lagets ledning.
Med en dryg halvtimme kvar att spela nätade Aada Oja och ökade ledningen för HauPa.
HauPa gjorde också 0-4 genom Anni Sorakangas i 81:a minuten. Det fastställde slutresultatet till 0-4.
OTP har en vinst och fyra förluster på de senaste fem matcherna, medan HauPa har tre vinster och två förluster.
Med fyra omgångar kvar är OTP på sjunde plats i tabellen, och HauPa är på fjärde plats.
OTP möter FC United i nästa match borta lördag 10 september 14.00. HauPa möter samma dag JyPK hemma.