I dag tar serieledande RoPS emot sjätteplacerade SeMi på Keskuskenttä TN. Efter matchen återstår bara en omgång i division 2 damer i fotboll RoPS har inför matchen en vinstsvit på sex segrar i rad. Det blev seger i den senaste matchen för SeMi, 3-2 mot Esse IK på bortaplan.
När lagen möttes senast, 9 juli på Keskuskenttä N, slutade det med seger för RoPS med 8-0.
SeMi är starka på bortaplan, och har fyra segrar på senaste fem bortamatcherna.
Det har varit en tung period med fem förluster i rad för ToU i division 2, damer i fotboll. Men borta mot SeMi bröts den tung sviten. Det blev 4-4 (3-3) i matchen på Jouppilavuori TN, och åtminstone en poäng för ToU.
Matchen blev den sjätte i rad utan seger för ToU.
ToU började bäst och gjorde 0-1 redan i matchupptakten. Efter bara fyra minuter slog Eerin Juntunen till.
Laget ökade ledningen till 0-2 tidigt i matchen, genom Saga Blomberg, i 14:e minuten.
SeMi reducerade till 1-2 efter en dryg halvtimmes spel, genom Jennyfer Myllykoski.
SeMi kvitterade till 2-2 i 36:e minuten, när Jennyfer Myllykoski på nytt hittade rätt.
ToU tog ledningen i slutet av första halvleken, ännu en gång genom Saga Blomberg.
SeMi kvitterade till 3-3 på tilläggstid i första halvleken, genom Jennyfer Myllykoski som med målet fullbordade sitt hattrick. Jennyfer Myllykoski, återigen, gav SeMi ledningen i 76:e minuten.
Med nio minuter kvar att spela kvitterade ToU genom Siiri Puustinen. Det fastställde slutresultatet till 4-4.
Noterbart är att.
SeMi har två oavgjorda och tre förluster och 7–12 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan ToU har en oavgjord och fyra förluster och 5–17 i målskillnad. Det här var SeMis andra oavgjorda match den här säsongen.
Det här betyder att ToU ligger på nionde plats i tabellen, och SeMi är på åttonde plats.
I nästa match möter SeMi RoPS hemma på lördag 10 juni 13.00. ToU möter OTP söndag 11 juni 15.00 hemma.
SJK-j är svårstoppat för tillfället. När laget mötte RoPS borta på Keskuskenttä TN på söndagen blev det ännu en seger. Slutresultatet 3-4 (1-3) innebär att SJK-j nu har fem segrar i följd i division 2, damer i fotboll, och är fortfarande obesegrat i år.
SJK-j startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara tre minuter slog Elina Martonen till.
RoPS kvitterade till 1-1 i 24:e minuten, genom Viivi Huhtanen.
SJK-j tog ledningen på nytt i 27:e minuten, när Hilla Koskinen hittade rätt.
Laget ökade ledningen till 1-3 på stopptid i första halvleken, genom Helena Hakala. Direkt efter pausen gjorde Venla Laitila mål och ökade SJK-js ledning.
I 48:e minuten nätade Mona Heino, och reducerade åt RoPS.
RoPS reducerade igen i 50:e minuten genom Ronja Nieminen. 3-4-målet blev matchens sista.
Det här var SJK-js fjärde uddamålsseger.
RoPS har nu tre poäng efter fyra spelade matcher, medan SJK-j har 15 poäng efter fem matcher.
Nästa motstånd för RoPS är SeMi. Lagen möts lördag 10 juni 13.00 på Pallonurmi. SJK-j tar sig an Närpes Kraft/2 borta torsdag 8 juni 19.00.
En resultatmässigt jämn match slutade till slut med seger för Närpes Kraft/2 som vann matchen hemma mot SeMi i division 2, damer i fotboll på torsdagen. 2-1 (1-1) slutade matchen. Miranda Näs blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål efter 81 minuter.
Matchen var mållös till Närpes Kraft/2 tog ledningen i 38:e minuten, genom Jadelen Knös.
SeMi kvitterade till 1-1 i slutet av första halvleken, genom Doe Meh. Men med nio minuter kvar att spela kom det matchavgörande målet genom Miranda Näs.
Förlusten var SeMis andra uddamålsförlust.
SeMi har haft en tuff start på serien och har bara en poäng efter fyra spelade matcher. Närpes Kraft/2 har sju poäng.
I nästa omgång har Närpes Kraft/2 VPS borta på Lemonsoft Stadion, onsdag 24 maj 19.00. SeMi spelar hemma mot ToU söndag 28 maj 17.00.
Det blev VPS som gick segrande ur mötet med RoPS i division 2, damer i fotboll på hemmaplan, med 3-1 (2-0).
VPS tog en tidig ledning. Anette Huhtala slog till, redan i 13:e minuten.
Laget gjorde 2-0 i 16:e minuten, när Matilda Laakkonen hittade rätt. Direkt efter pausen nätade Julia Heino och reducerade åt RoPS. Mer än så blev det dock inte för RoPS.
I 70:e minuten nätade Matilda Laakkonen på nytt, och gjorde 3-1. Det fastställde slutresultatet till 3-1.
VPS har nu tio poäng efter fyra spelade matcher, medan RoPS har tre poäng efter tre matcher.
VPS tar sig an HauPa i nästa match borta lördag 20 maj 14.00. RoPS möter SJK-j hemma söndag 28 maj 11.30.
I halvtid ledde SeMi matchen på hemmaplan i division 2, damer i fotboll mot VPS med 1-0. Men i andra halvlek jobbade sig VPS in i matchen, och kvitterade till slut. Matchen slutade 2-2.
SeMi startade matchen bäst och tog ledningen tidigt i matchen. Doe Meh gjorde målet, redan i 15:e minuten. I 65:e minuten nätade Nora Haaranoja, och kvitterade för VPS.
Erica Niemi gjorde dessutom 1-2 i 67:e minuten.
Annukka Kattelus kvitterade för SeMi i 76:e minuten. Det fastställde slutresultatet till 2-2.
I nästa omgång har SeMi SJK-j borta på OmaSp Stadion TN, söndag 7 maj 16.00. VPS spelar hemma mot Esse IK tisdag 2 maj 19.00.
RoPS besegrade ToU på hemmaplan i lördagens match i division 2, damer i fotboll. 5-1 (3-1) slutade matchen.
RoPS gjorde första målet. Petra Heininen slog till, redan i sjätte minuten.
Laget ökade ledningen till 2-0 tidigt i matchen, genom Ronja Nieminen, i tionde minuten.
ToU reducerade till 2-1 bara fem minuter senare genom Eriikka Lyytinen.
Fyra minuter senare var det Oma Maali som såg till att RoPS ökade ledningen till 3-1. Med en dryg halvtimme kvar att spela nätade Julia Heino och ökade ledningen för RoPS.
5-1-målet kom på stopptid, när Oma Maali återigen slog till och gjorde mål. 5-1-målet blev matchens sista.
RoPS tar sig an OTP i nästa match borta söndag 7 maj 17.00. ToU möter Närpes Kraft/2 hemma lördag 6 maj 16.00.
HauPas Assi Lieska gjorde 1-0 i första halvlek hemma mot RoPS i division 2 damer. I andra halvlek jobbade sig RoPS in i matchen, och kvitterade genom Natalie Higgins. Några fler mål blev det inte, och matchen slutade 1-1.
HauPa har två segrar, två oavgjorda och en förlust på de senaste fem matcherna, medan RoPS har fyra vinster och en oavgjord. Det här var HauPas tredje oavgjorda match den här säsongen.
Resultaten i sista omgången innebär att HauPa slutar på tredje plats och RoPS på första plats.