KTP möter KPV hemma på Arto Tolsa Areena i division 1 herrar övre i fotboll i kväll. Båda lagen förlorade senast, KTP:s match mot Jaro slutade 2-4 och KPV:s möte med EIF blev 1-2.
Målet i andra halvleken blev matchens enda när KTP vann med 1-0 (0-0) hemma mot VPS i Finland FM-ligan herr i fotboll.
Willis Furtado blev matchhjälte med sitt avgörande 1-0-mål efter 79 minuter.
Det dröjde till den 79:e minuten innan Willis Furtado på pass av Joni Mäkelä gav KTP ledningen.
KTP har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 5–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan VPS har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 5–8 i målskillnad. Det här var KTP:s tredje uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också VPS:s tredje uddamålsförlust.
KTP ligger på sjunde plats i tabellen efter matchen, medan VPS är på tolfte och sista plats.
Onsdag 7 juni 18.00 spelar KTP borta mot FC Inter. VPS möter SJK borta torsdag 8 juni 18.15.
Gnistan är ny serieledare i division 1, herrar i fotboll efter bortaseger med 2-1 (2-1) mot KPV. Gnistan leder serien en poäng före Ekenäs IF. KPV ligger på tolfte plats i tabellen.
Eero Markkanen blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål efter 30 minuter.
Det betyder att Gnistan ännu inte har förlorat den här säsongen, efter fem vinster och två oavgjorda matcher.
Det var bortaseger nummer fyra i rad för Gnistan.
Matchen fick ingen riktig karaktär förrän gästande Gnistan tog ledningen efter en halvtimmes spel, genom Eero Markkanen.
Det här var KPV:s femte uddamålsförlust den här säsongen.
På söndag 4 juni 18.00 spelar KPV borta mot SJK Akatemia, och Gnistan hemma mot JäPS.
Målet i första halvleken blev matchens enda när KTP vann med 1-0 (1-0) borta mot FC Honka i Finland FM-ligan herr i fotboll.
Willis Furtado slog till efter 31 minuter och blev matchhjälte med sitt 1-0-mål.
Matchen var mållös till gästerna KTP tog ledningen efter en dryg halvtimmes spel, genom Willis Furtado.
FC Honka har två vinster och tre förluster och 6–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan KTP har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 6–9 i målskillnad. Det här var FC Honkas andra uddamålsförlust den här säsongen. Det var även KTP:s andra uddamålsseger.
Det här betyder att FC Honka nu ligger på femte plats i tabellen, och KTP är på åttonde plats.
I nästa match, lördag 3 juni, har FC Honka FC Inter borta 15.00, medan KTP spelar hemma mot VPS 17.00.
0-2 (0-1) blev resultatet när KTP och SJK möttes på Arto Tolsa Areena på måndagen. I och med detta har SJK fyra raka segrar i Finland FM-ligan herr i fotboll.
Gästande SJK tog ledningen strax före halvtidsvilan, genom Jaime Moreno framspelad av Valentin Gasc. Med en knapp halvtimme kvar att spela nätade Jeremiah Streng och ökade ledningen för SJK. 0-2-målet blev matchens sista.
Det här betyder att KTP ligger på tionde plats i tabellen, och SJK är på tredje plats.
KTP möter FC Honka i nästa match borta fredag 26 maj 18.00. SJK möter samma dag KuPS hemma.
Målet i första halvleken av blev matchens enda. Jaro vann med 1-0 (1-0) hemma mot KPV i division 1, herrar i fotboll.
David Joseph Carty slog till efter 21 minuter och blev matchhjälte med sitt 1-0-mål.
Matchen var mållös till Jaro tog ledningen i 21:a minuten, genom David Joseph Carty.
Jaro har en seger, två oavgjorda och två förluster och 5–8 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan KPV har en oavgjord och fyra förluster och 1–5 i målskillnad. Förlusten var KPV:s fjärde uddamålsförlust.
För hemmalaget betyder resultatet nionde plats i tabellen. KPV är sist, på tolfte plats.
Nästa motstånd för Jaro är JäPS. KPV tar sig an Gnistan hemma. Båda matcherna spelas lördag 27 maj 16.00.
I halvtid var KPV i ledningen med 1-0 på Keskuskenttä TN. Men JäPS vände – och vann. Till slut blev det 1-2 i matchen i division 1, herrar i fotboll. Matchhjälte blev Herkko Kuosa, som gjorde det avgörande målet med bara 3 minuter kvar av matchen.
KPV tog ledningen strax före halvtidsvilan, genom Santeri Mäkinen. I 70:e minuten slog Hussein Mohamed till, och kvitterade för JäPS.
Det matchavgörande målet kom med fyra minuter kvar att spela, när Herkko Kuosa slog till och gjorde 1-2 för JäPS. Kuosa fullbordade därmed lagets vändning.
På tilläggstid fick JäPS:s Hussein Mohamed rött kort, och fick spela med en man mindre sista minuterna.
JäPS åkte på en utvisning på tilläggstid när Jyrki Ahola fick lämna planen.
KPV har två oavgjorda och tre förluster och 1–4 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan JäPS har två vinster och tre förluster och 6–8 i målskillnad. Det här var KPV:s tredje uddamålsförlust den här säsongen. Det var även JäPS:s andra uddamålsseger.
KPV har haft en tuff start på serien och har bara två poäng efter fem spelade matcher. JäPS har sex poäng.
KPV tar sig an Jaro i nästa match borta söndag 21 maj 18.00. JäPS möter HIFK borta måndag 22 maj 18.30.
Varken hemmalaget FC Lahti eller bortalaget KTP lyckades spräcka nollan i lördagens match i Finland FM-ligan herr i fotboll. Matchen slutade 0–0.
Det var fjärde matchen i rad utan seger för KTP.
FC Lahti har en seger, tre oavgjorda och en förlust och 3–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan KTP har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 7–9 i målskillnad. Det här var FC Lahtis tredje oavgjorda match den här säsongen.
FC Lahti stannar därmed på åttonde plats, och KTP på nionde plats, i tabellen.
FC Lahti tar sig an KuPS i nästa match borta lördag 20 maj 14.00. KTP möter SJK hemma måndag 22 maj 18.00.
HJK hade ledningen i halvtid med 2-0 borta mot KTP i Finland FM-ligan herr i fotboll. Men i andra halvlek kom KTP mer in i matchen, och fixade till slut ett oavgjort resultat. Matchen slutade 3-3.
HJK startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara tre minuter slog Maksim Stjopin till på pass av Maksim Atom.
Laget gjorde 0-2 i 23:e minuten, genom Matti Peltola. Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Simo Roiha träff och reducerade åt KTP.
Mika kvitterade för KTP med knappa kvarten kvar.
Först med sex minuter kvar att spela tog HJK ledningen genom Liam Möller.
KTP kvitterade till 3-3 bara sex minuter senare genom Willis Furtado. 3-3-målet blev matchens sista.
KTP har en seger, två oavgjorda och två förluster och 7–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan HJK har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 11–6 i målskillnad. Det här var KTP:s andra oavgjorda match den här säsongen.
KTP:s nya tabellposition är nionde plats, medan HJK leder serien.
I nästa match, lördag 13 maj, har KTP FC Lahti borta 14.00, medan HJK spelar hemma mot FC Inter 17.00.