Det har varit en tung period med sju förluster i rad för Groningen i Eredivisie herr i fotboll. Men hemma mot FC Twente bröts den tuffa sviten. Det blev 1-1 (0-1) i matchen på Hitachi Capital Mobility Stadium, och åtminstone en poäng för Groningen.
Resultatet innebär elfte matchen i rad utan förlust för FC Twente.
FC Twente startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara fem minuter slog Sem Steijn till. I 69:e minuten slog Oliver Antman till, och kvitterade för Groningen. 1-1-målet blev matchens sista.
Groningen har en oavgjord och fyra förluster och 4–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan FC Twente har en vinst och fyra oavgjorda och 6–4 i målskillnad. Det här var Groningens fjärde oavgjorda match den här säsongen.
I tabellen innebär det här att Groningen nu ligger på 17:e plats. FC Twente är på femte plats.
I nästa omgång har Groningen PSV borta på Philips Stadion, lördag 11 februari 21.00. FC Twente spelar hemma mot FC Volendam söndag 12 februari 17.45.
Det blev oavgjort, 2-2 (0-1), i matchen mellan de båda topplagen i Eredivisie herr i fotboll, Feyenoord och gästande PSV, på söndagen.
Det betyder att Feyenoord gick obesegrade från planen för 13:e matchen i följd.
PSV startade matchen bäst och tog ledningen tidigt i matchen. Anwar El Ghazi gjorde målet, redan i åttonde minuten. I den 65:e minuten fick PSV Armando Obispo utvisad, och fick spela med en man mindre sista 25 minuterna.
I 68:e minuten nätade Thorgan Hazard, på pass av Luuk De Jong och gjorde 0-2.
Med nio minuter kvar att spela reducerade Feyenoord genom Alireza Jahanbakhsh framspelad av Oussama Idrissi.
Kvitteringen kom i 90:e minuten, när Alireza Jahanbakhsh återigen slog till och gjorde mål för Feyenoord framspelad av Oussama Idrissi. 2-2-målet blev matchens sista.
Feyenoord har två segrar och tre oavgjorda och 9–4 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan PSV har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 7–5 i målskillnad. Det här var Feyenoords sjunde oavgjorda match den här säsongen.
I tabellen innebär det här att PSV nu ligger på fjärde plats. Feyenoord leder serien.
Söndag 12 februari 15.30 spelar Feyenoord borta mot Heerenveen. PSV möter Groningen hemma på Philips Stadion lördag 11 februari 21.00.
Målet i första halvleken av Finn Stokkers blev matchens enda. Go Ahead vann med 1-0 (1-0) hemma mot NEC i Eredivisie herr i fotboll.
Finn Stokkers blev matchhjälte med sitt avgörande 1-0-mål efter 35 minuter.
Go Ahead har en seger, en oavgjord och tre förluster och 5–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan NEC har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 4–5 i målskillnad. Det här var Go Aheads andra uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också NEC:s andra uddamålsförlust.
Go Aheads nya tabellposition är tolfte plats, medan NEC är på tionde plats.
Nästa motstånd för Go Ahead är Sparta Rotterdam. Lagen möts söndag 12 februari 13.15 på Sparta Stadium Het Kasteel. NEC tar sig an Cambuur hemma lördag 11 februari 19.45.
Det blev 0-5 (0-2) mellan Cambuur och gästande Ajax när lagen möttes på Cambuur Stadion på söndagen. Det innebär åttonde matchen i rad utan förlust för Ajax i Eredivisie herr i fotboll.
Ajax tog en tidig ledning. Dusan Tadic gjorde målet på pass av Davy Klaassen, redan i 16:e minuten.
Laget gjorde 0-2 i 36:e minuten, genom Steven Berghuis. Med en knapp halvtimme kvar att spela fick Steven Berghuis träff på nytt och ökade ledningen för Ajax.
Brian Brobbey ökade Ajax ledning med knappa kvarten kvar.
Till slut kom också 0-5-målet genom Brian Brobbey som ökade Ajax ledning i 90:e minuten. Det fastställde slutresultatet till 0-5.
För Cambuur gör resultatet att laget nu ligger på 18:e och sista plats i tabellen, medan Ajax är på tredje plats.
Cambuur tar sig an NEC i nästa match borta lördag 11 februari 19.45. Ajax möter Waalwijk hemma söndag 12 februari 17.45.
Lördagens möte på Van Donge & De Roo Stadion blev en riktigt målfattig historia. Varken hemmalaget Excelsior 31 eller gästande Waalwijk lyckades få till det i avsluten, och matchen i Eredivisie herr i fotboll slutade mållös, 0-0.
Excelsior 31 har en seger, en oavgjord och tre förluster och 3–6 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Waalwijk har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 6–3 i målskillnad. Det här var Excelsior 31:s andra oavgjorda match den här säsongen.
Excelsior 31 ligger på 13:e plats i tabellen efter matchen, medan Waalwijk är på nionde plats.
I nästa match möter Excelsior 31 AZ Alkmaar borta på fredag 10 februari 21.00. Waalwijk möter Ajax söndag 12 februari 17.45 borta.
Vitesse ledde med 2-1 efter första halvlek borta mot Emmen i Eredivisie herr i fotboll. I andra halvlek jobbade sig Emmen in i matchen. Till slut blev det en poäng var till lagen, matchen slutade 2-2.
Matchen var mållös till Vitesse tog ledningen i 32:a minuten, genom Million Manhoef framspelad av Kacper Kozlowski.
Laget ökade också ledningen till 0-2 i 37:e minuten, genom Carlens Arcus.
Emmen reducerade till 1-2 bara fem minuter senare genom Jasin Assehnoun. 2-2-målet var ett självmål av Vitesse i 86:e minuten.
Emmen har en seger, två oavgjorda och två förluster och 4–7 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Vitesse har en vinst, tre oavgjorda och en förlust och 7–6 i målskillnad. Det här var Emmens sjunde oavgjorda match den här säsongen.
Det här betyder att Vitesse ligger på tolfte plats i tabellen, och Emmen är på 16:e plats.
I nästa match möter Emmen Fortuna Sittard hemma på lördag 11 februari 22.00. Vitesse möter Utrecht söndag 12 februari 15.30 hemma.
Målet i andra halvleken av Anastasios Douvikas blev matchens enda. Utrecht vann med 1-0 (0-0) hemma mot Heerenveen i Eredivisie herr i fotboll.
Anastasios Douvikas stod för Utrechts avgörande mål efter 69 minuter.
Utrecht har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 9–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Heerenveen har en vinst och fyra förluster och 4–9 i målskillnad. Det här var Utrechts sjunde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Heerenveens tredje uddamålsförlust.
Utrecht stannar därmed på sjunde plats, och Heerenveen på åttonde plats, i tabellen.
Nästa motstånd för Utrecht är Vitesse. Heerenveen tar sig an Feyenoord hemma. Båda matcherna spelas söndag 12 februari 15.30.
Hemmalaget FC Volendam och AZ Alkmaar tog en poäng var i mötet i Eredivisie herr i fotboll. Matchen slutade 1-1 (0-0).
Det betyder att AZ Alkmaar gick obesegrade från planen för sjunde matchen i följd.
Första halvlek blev mållös och det dröjde till den 61:a minuten innan Xavier Mbuyamba på pass av Carel Eiting gav FC Volendam ledningen.
I den 75:e minuten fick FC Volendam Gaetano Oristanio utvisad, och fick spela med en man mindre sista 15 minuterna.
Med åtta minuter kvar att spela kvitterade AZ Alkmaar genom Jens Odgaard framspelad av Jens Odgaard. Det fastställde slutresultatet till 1-1.
FC Volendam har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 7–7 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan AZ Alkmaar har tre vinster och två oavgjorda och 15–8 i målskillnad. Det här var FC Volendams femte oavgjorda match den här säsongen.
FC Volendam stannar därmed på 15:e plats, och AZ Alkmaar på andra plats, i tabellen.
I nästa omgång har FC Volendam FC Twente borta på Grolsch Veste Stadium, söndag 12 februari 17.45. AZ Alkmaar spelar hemma mot Excelsior 31 fredag 10 februari 21.00.
Det blev 0-0 när Fortuna Sittard mötte Sparta Rotterdam på fredagen hemma på Fortuna Sittard Stadion. Det innebar nio raka matcher utan förlust för Sparta Rotterdam i Eredivisie herr i fotboll.
Fortuna Sittard har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 7–6 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Sparta Rotterdam har två vinster och tre oavgjorda och 5–1 i målskillnad. Det här var Fortuna Sittards femte oavgjorda match den här säsongen.
Det här betyder att Fortuna Sittard ligger kvar på elfte plats i tabellen, och Sparta Rotterdam på sjätte plats.
I nästa omgång har Fortuna Sittard Emmen borta på De Oude Meerdijk, lördag 11 februari 22.00. Sparta Rotterdam spelar hemma mot Go Ahead söndag 12 februari 13.15.
Waalwijk vann matchen hemma mot Go Ahead i Eredivisie herr i fotboll på onsdagen. 3-1 (1-1) slutade matchen.
Waalwijk tog en tidig ledning. Mats Seuntjens slog till på pass av Yassin Oukili, redan i 23:e minuten. Direkt efter pausen slog Jose Fontán till och kvitterade för Go Ahead.
I 71:a minuten gav Michiel Kramer Waalwijk ledningen på nytt.
Yassin Oukili ökade Waalwijks ledning framspelad av Mats Seuntjens i 78:e minuten. 3-1-målet blev matchens sista.
Waalwijk har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 6–3 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Go Ahead har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 6–11 i målskillnad.
Waalwijks nya tabellposition är nionde plats, medan Go Ahead är på tolfte plats.
I nästa omgång har Waalwijk Excelsior 31 borta på Van Donge & De Roo Stadion, lördag 4 februari 22.00. Go Ahead spelar hemma mot NEC söndag 5 februari 15.30.